Πρωτιά για Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι ανέβηκε στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας της MLS κερδίζοντας με 2-1 τους Κολόμπους Κρου.

Πριν τον αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν από 41 βαθμούς και υστερούσαν κατά ένα από τους Χιούστον Ντάιναμο. Οπότε μία ισοπαλία θα δημιουργούσε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Ανατολής, αλλά η Σπόρτινγκ φρόντισε να πάρει το «τρίποντο».

Συγκεκριμένα, ο Τζούλιος Τζέιμς έδωσε άθελα του την νίκη στον σύλλογο της Κάνσας με αυτογκόλ στο 74ο λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Κέι Καμαρά είχε ανοίξει το σκορ με πέναλτι στο 15’ και ο Εμίλιο Ρεντερία ισοφάρισε στο 34ο λεπτό με μακρινό σουτ.

Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Νίλσεν, Μάιερς, Κόλιν, Σίνοβιτς, Σέζαρ, Μπέσλερ, Άρνοντ (77’ Ολούμ), Ζούσι, Μπράβο (70’ Χάριγκτον), Σαπόνγκ, Καμαρά.
Κολόμπους Κρου: Χέσμερ, Φράντσις, Μιράντα, Τζέιμς. Μάρσαλ, Μπερνς, Ντούκα (84’ Κάνιγχαμ), Έκπο, Ρότζερς (82’ Χέινεμαν), Ρεντερία (71’ Μέραμ), Μεντόζα.

Τελικός Κυπέλλου Λουξ: Υπεγράφη σύμβαση ΟΑΚΑ-ΕΠΟ, λύθηκε το πρόβλημα