Μουντιάλ 2022: Ακυρωθέν γκολ που σηκώνει συζήτηση για το Εκουαδόρ (Video)

Μουντιάλ 2022: Ο Εστουπινιάν ισοφάρισε για το Εκουαδόρ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε γιατί κρίθηκε πως ο Πορόσο επηρέαζε τη φάση.

Διαιτητική απόφαση που δεδομένα θα συζητηθεί αρκετά στο τέλος του πρώτου μέρους του αγώνα της Ολλανδίας με το Εκουαδόρ. Οι λατινοαμερικάνοι ισοφάρισαν το παιχνίδι, αλλά τα πανηγύρια τους στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου, «πάγωσαν» καθώς το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μετά από κόρνερ, ο Πρεσιάδο σούταρε και ο Εστουπινιάν με προβολή στην πορεία της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα. Ο Νόπερτ φάνηκε να έχει οπτικό πεδίο, αλλά προς τα αριστερά του βρισκόταν ο Πορόσο. Η φάση εξετάστηκε και κρίθηκε πως ο παίκτης του Εκουαδόρ επηρεάζει τη φάση και κυρίως την αντίδραση του τερματοφύλακα των Ολλανδών, έτσι παρέμεινε το 1-0.