Ονδούρα - Εκουαδόρ 1-2: Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία

Το Εκουαδόρ βρέθηκε πίσω στο σκορ στον αγώνα με την Ονδούρα αλλά έφτασε στην ανατροπή (2-1) και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση

Η ομάδα του Ρουέδα πλέον θα τα παίξει όλα για όλα κόντρα στη Γαλλία που θα θέλει έναν βαθμό για να τερματίσει πρώτη, ενώ η Ονδούρα θα ψάξει τον πρώτο της βαθμό ή βαθμούς κόντρα στην Ελβετία η οποία βρίσκεται στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η Ονδούρα ευτύχησε να σκοράρει μετά από 32 ολόκληρα χρόνια σε Παγκόσμιο Κύπελλο με δράστη τον άλλοτε ποδοσφαιριστή της Βέροιας Κάρλος Κόστλι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στο κέντρο της άμυνας του Εκουαδόρ και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Ντομίνγκεζ στο 31'.

Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο σέντερ φορ του Εκουαδόρ Ενέρ Βαλέντσια με κοντινή προβολή μετά από σέντρα-σουτ του Παρέδες έφερε το ματς στα ίσα δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν πολύ σκληρό με τους δύο αντιπάλους να παίζουν με μπόλικο πάθος αλλά και πολύ αντιαθλητικά. Ο Ισημερινός έμοιαζε να έχει μπλοκάρει απέναντι στη μαζική άμυνα της Ονδούρας, αλλά τη λύση την έδωσε ξανά ο Βαλέντσια. Ο Αγιόβι εκτέλεσε από τα αριστερά ένα φάουλ και ο στράικερ της Έμελεκ με υπέροχο άλμα και καρφωτή κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στη συνέχεια οι κεντροαμερικανοί προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση και να απειλήσουν, αλλά δεν υπήρχε ο κατάλληλος ποδοσφαιριστής για να φτιάξει το παιχνίδι της ομάδας. Κάπως έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Αυστραλού ρέφερι Μπέντζαμιν Ουίλιαμς βρήκε το Εκουαδόρ να πανηγυρίζει και να ανυπομονεί για την τελευταία αγωνιστική. Εκεί θα χρειαστεί μόνο τους τρεις βαθμούς με αντίπαλο τη Γαλλία για να περάσει στα νοκ άουτ, κάτι που είχε πετύχει και στο Μουντιάλ της Γερμανίας το 2006.

Το φύλλο αγώνα του Ονδούρα - Εκουαδόρ

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το virtual γήπεδο του Onsports

Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ