Μουντιάλ 2014: «Σεληνιάστηκε» η Ιταλία (video)

Τρία λεπτά ήταν αρκετά για την Εθνική Ιταλίας για να καθαρίσει τη νίκη απέναντι στη Φλουμινένσε, με 5-3.

Το συγκρότημα του Τσέζαρε Πραντέλι, στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας του πριν από τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, είδε τον Τσίρο Ιμόμπιλε να σημειώνει χατ τρικ και να το οδηγεί στο άτυπο νικηφόρο αποτέλσμα. Ο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ στο 22’, αλλά μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Σικίνιο έκανε το 1-1. Ο Ιμόμπιλε έθεσε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού, στο 30’, αλλά οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν πάλι, με τον Καρλίνιος στο 36’. Ωστόσο, ο πρώτος σκόρερ της Serie A σκόραρε εκ νέου στο 54’ και το 55’ για το 4-2, ενώ ο Ινσίνιε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-2 για την Ιταλία ένα λεπτό αργότερα! Ο Καρβάλιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 64’.

Ο Τσέζαρε Πραντέλι χρησιμοποίησε για βασικούς τους Περίν, Αμπάτε, Παλέτα, Ρανόκια, Νταρμιάν, Ακουιλάνι, Τιάγκο Μότα, Παρόλο, Τσέρτσι, Ιμόμπιλε και Ινσίνιε, ενώ ως αλλαγή έπαιξαν οι Μιράντε, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Μπαρτσάλι, Πίρλο, Ντε Ρόσι, Καντρέβα, Κασάνο, Μπαλοτέλι και Μαρκίζιο.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος: Βάζει τέλος στην καριέρα του - Πότε αποσύρεται
Basket League: Για τη «ζωή» του ο Κολοσσός, για την πρόκριση το Περιστέρι
Άρης - ΠΑΟΚ: «Συναγερμός» στη Θεσσαλονίκη - «Αστακός» η πόλη | «Ασπρόμαυρο» πάρτι στην Καμάρα
NBA: Στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς με τρομερή ανατροπή