Μουντιάλ 2014: Ασυγκράτητη η Ιαπωνία (videos)

Βρέθηκε πίσω με 2-0 σε φιλικό με τη Ζάμπια στη Φλόριντα, αλλά η Ιαπωνία γύρισε το ματς και παρέμεινε σε νικηφόρα τροχιά με υπέρ της 4-3.

Για την αντίπαλο της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, δύο γκολ, το ένα με πέναλτι, σημείωσε ο Κεσούκε Χόντα της Μίλαν, ενώ στο 73ο λεπτό βρήκε δίχτυα ο Σίντζι Καγκάβα και στο 91ο ο Γιοσίτο Οκούμπο ολοκλήρωσε την ανατροπή των γκολ του Κρίστοφερ Κατόνγκο στο 9ο, του Νέιθαν Σινκάλα στο 29ο και του Λουμπάμπο Μουσόντα στο 89ο. Από την πλευρά της, η Κολομβία, επίσης μέλος του γκρουπ της Εθνικής μας, συνέτριψε την Ιορδανία με 3-0 χάρη σε πέναλτι του Χάμες Ροντρίγκεζ στο 42ο λεπτό και του Χουάν Κουαντράδο στο 83ο, ενώ στο 89ο ο Φρέντι Γουαρίν σημείωσε το γκολ της βραδιάς με τρελό σουτ. Σε άλλο φιλικό προετοιμασίας εθνικών πέντε ημέρα πριν από το εναρκτήριο ματς του Μουντιάλ της Βραζιλίας, η Πορτογαλία ξεπέρασε την απουσία του τραυματισμένου Κριστιάνο Ρονάλντο, καθώς στο 93ο λεπτό ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, Μπρούνο Άλβες, πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 1-0 εναντίον του Μεξικού στη Μασαχουσέτη.

Ακόμα, η Κροατία, η οποία είναι στον ίδιο όμιλο με την οικοδέσποινα, το Μεξικό και το Καμερούν, κατέβαλε την Αυστραλία με 1-0 χάρη σε τέρμα του Νικίτσα Γέλεβιτς στο 57ο λεπτό, αλλά έχασε τον 32χρονο Ντάνιελ Πράνιτς του Παναθηναϊκού λόγω τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο. Τέλος, η Κόστα Ρίκα αντιμετώπισε την Ιρλανδία με δέκα παίκτες από το 42ο λεπτό λόγω αποβολής Τζιανκάρλο Γκονζάλεζ, ο οποίος υπέπεσε σκληρότατο μαρκάρισμα σε εναέρια φάση, αλλά ο Πάτρικ Πεμπερτόν σταμάτησε πέναλτι του Ρόμπι Κιν, ο Τζόελ Κάμπελ ήταν καταπληκτικός μέχρι να γίνει αλλαγή στο 87ο λεπτό και στο 64ο ο Σέλσο Μπόργκες με πέναλτι ισοφάρισε γκολ του Κέβιν Ντόιλ από το 18ο.

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ