ΑΟΧ/Κισσαμικός - Παναιγιάλειος 2-0: Του… έκοψε τα «φτερά» (photos)

Ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό έφτασε ο Παναιγιάλειος, μετά την ήττα 2-0 από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, το απόγευμα της Δευτέρας (30/4).

Η 29η αγωνιστική της Football League ολοκληρώθηκε στην Κρήτη, όπου οι Χανιώτες πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη και παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ομάδα του Αιγίου δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση των 4 βαθμών από τον Πανσερραϊκό, παρά την ήττα των «Λιονταριών» από τα Τρίκαλα, την Κυριακή (29/4).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό, ο Παντελάκης άνοιξε το σκορ. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Σάλιακα και ο άσος των Κρητικών με κεφαλιά νίκησε τον Τσάπαλο και έκανε το 1-0.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους εννέα λεπτά αργότερα. Ο Λέο έκανε την μπαλιά στον Σάλιακα, ο οποίος μέσα από την περιοχή, με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, στο 20’ ο Κόκκορης με σουτ έστειλε τη μπάλα στην εστία του Παπαδόπουλου, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους για να φτάσει στο τρίτο τέρμα, ενώ από την άλλη, ο Παναιγιάλειος δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλούς «πονοκέφαλους» στους γηπεδούχους.

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης (71’ Βρεττός), Γκίνη (92’ Καραγεώργης), Λεμονής, Σάλιακας (87’ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Λέο.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Σμίλτος, Βλάχος (68’ Χαρίτος), Μηλιώτης, Γκούμας, Γαβριηλίδης, Κάναλς (92’ Καναβέτας), Κόκκορης, Ζαφιεράκης, Σταματής (46’ Δοξάκης).

Μαρία Σάκκαρη: Επιβλητική εμφάνιση στη Ρώμη και πρόκριση στον τρίτο γύρο