Μπουχαλάκης: «Να μας αφυπνίσει η ήττα» (videos)

Ο Ολυμπιακός πρέπει να δείξει αντίδραση μετά την ήττα από την Άιντραχτ, όπως τόνισε ο Ανδρέας Μπουχαλάκης.

Ο Έλληνας μέσος των Πρωταθλητών Ελλάδας, μετά την ήττα 3-1 στην Φρανκφούρτη μίλησε στην κάμερα της Cosmote TV και στάθηκε στο δεύτερο τέρμα των Γερμανών που μπήκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ έδωσε το… σύνθημα για την επόμενη μέρα.

«Αν δεχτείς ένα γκολ σε ένα τόσο καίριο σημείο, η ψυχολογία σου αλλάζει με το τέλος του ημιχρόνου. Θεωρώ ότι μπήκαμε καλά στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Δεν μας βγήκε όμως το πλάνο που είχαμε σχεδιάσει. Δεν καταφέραμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Νομίζω πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό το ματς, να δούμε τα λάθη μας. Είχαμε αρκετά λάθη και σε τέτοιο επίπεδο είναι δύσκολο να συγχωρεθούν από τους αντιπάλους. Έχουν την ποιότητα να τελειώσουν τις φάσεις. Προχωράμε. Στόχος μας η πρόκριση και η πρώτη θέση. Παίξαμε με, όλους τους αντιπάλους και γνωρίζουμε ότι αν είμαστε αυτοί που πρέπει, θα πάρουμε αυτό που θέλουμε», ανέφερε αρχικά.

Και κατέληξε: «Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Να μας αφυπνίσει λίγο. Είναι μία καλή ευκαιρία, να πεισμώσουμε, να δουλέψουμε. Η χρονιά είναι μεγάλη. Πρέπει να έχουμε καλύτερο πρόσωπο στην Ευρώπη αν θέλουμε να προχωρήσουμε. Έχουμε πολλά ματς. Από αύριο αρχίζει μία νέα μέρα. Να βελτιωθούμε και θα γινόμαστε καλύτεροι από αγώνα σε αγώνα».

Από την πλευρά του, ο Πιέρ Κουντέ τόνισε πως το θέμα για τον Ολυμπιακό είναι η αντίδραση που θα δείξει μετά την ήττα από την Άιντραχτ.

«Δεν πήγε κάτι συγκεκριμένο άσχημα σήμερα. Αποτελεί απογοήτευσή για εμάς και για τους φιλάθλους που ήρθαν να μας δουν. Το θέμα είναι πώς θα αντιμετωπίσουμε την ήττα, ώστε να επανέλθουμε», τόνισε χαρακτηριστικά.