Ντιναμό Κιέβου-Βιγιαρεάλ 0-2: Οι στόπερ τη στέλνουν στα προημιτελικά! (Videos+Photos)

Ντιναμό Κιέβου-Βιγιαρεάλ 0-2: Καλύτεροι οι Ισπανοί με γκολ των Τόρες και Αλμπιόλ είναι με το ένα πόδι στους «8»!

Το «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου είχε περίπου 12.500 φιλάθλους στις εξέδρες του για να δουν τη Ντιναμό να υποδέχεται τη Βιγιαρεάλ. Τελικά αυτό που είδαν, ήταν το… σόου του «κίτρινου υποβρυχίου» που με σύγχρονο ποδόσφαιρο πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι με την πίεσή της ψηλά έβαλε πολλά προβλήματα στους Ουκρανούς που έχουν ταλέντο, είχαν διάθεση, αλλά δεν είχαν πλάνο για κάτι περισσότερο απ’ την ήττα τους με «καθαρό» σκορ και μάλιστα στην έδρα τους.

Ευκαιρίες υπήρξαν και απ’ τις δύο ομάδες, με τη διαφορά πως η Ντιναμό περίμενε να αναπτυχθεί με βαθιές μπαλιές προς τον φορ, κάτι που δεν είχε αποτέλεσμα για το σύνολο του Μιρτσέα Λουτσέσκου.

Όσο για την επίθεση της Βιγιαρεάλ, ανέλαβαν δράση οι στόπερ της! Στο 30ο λεπτό μετά από κόρνερ η μπάλα απομακρύνθηκε για λίγο. Ο Τσουκβουέζε την επανέφερε στην περιοχή με κεφαλιά, ο Μορένο έκανε το γύρισμα και ο Πάου Τόρες χωρίς πρόβλημα με προβολή στην κενή εστία έκανε το 0-1!

Το σκορ αυτό ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» και πάλι. Συγκεκριμένα στο 52’ ο Μορένο πήρε κεφαλιά με τον τερματοφύλακα της Ντιναμό να διώχνει και τον Αλμπιόλ να παίρνει το… ριμπάουντ και με άνεση να κάνει το 0-2!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι σε επίπεδο σκορ. Η Ντιναμό βγήκε μπροστά, προσπάθησε να απειλήσει, αφήνοντας χώρους για τη Βιγιαρεάλ. Με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να θέλουν κυρίως να διαχειριστούν το προβάδισμά τους. Κάτι που έγινε και το 2-0 για το «κίτρινο υποβρύχιο» έμεινε μέχρι τέλους!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης και δείχνει πως οι φιλοδοξίες της φτάνουν πολύ ψηλά στη φετινή διοργάνωση!

Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague