Ρέιντζερς-Αντβέρπ 5-2: Την… σκόρπισε με πεντάρα (video)

Πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκε η Ρέιντζερς, η οποία πήρε τη νίκη 5-2 απέναντι στην Αντβέρπ διπλασιάζοντας τις νίκες της στους «32» της διοργάνωσης.

Το «συγκρότημα» της Γλασκώβης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Λε Μαρσάν έκανε τραγικό λάθος, ο Κεντ έκλεψε, βρήκε τον Μορέλος και αυτός σε κενή εστία έγραψε το 1-0. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι δεν τα… παράτησαν και στο 31’ ο Ρεφαέλοβ με προβολή διαμόρφωσε το 1-1.

Με την σέντρα του δεύτερου μέρους, η Ρέιντζερς διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πάτερσον και στο 55’ ο Κεντ με πλασέ από κοντινή απόσταση έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους Σκωτσέζους (3-1).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο λεπτά αργότερα με τον Λαμκέλ Ζε, αλλά στο 78’ ο Μορέλς κέρδισε πέναλτι και ο Μπάρισιτς έκανε το 4-2. Μάλιστα, στο 91’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, με τον Ίτεν να το εκτελεί και να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Μπαλογκάν (46’ Πάτερσον), Ελάντερ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Αριμπό, Ντέιβις (82’ Ζουνγκού), Καμαρά, Χάτζι (70’ Άρφιλντ), Κεντ (82' Ράιτ), Μορέλος (85’ Ίτεν).

Αντβέρπ: Ντε Βολφ, Ζελέν, Λε Μαρσάν, Ντε Λατ, Φερστράτε, Λουκάκου (75’ Αβενάτι), Μπούτα, Γκέρκενς (75’ Αμπομά), Χόνγκλα (82’ Μιγιόσι), Ρεφαέλοβ, Λαμκέλ Ζε.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)