Europa League - 6ος όμιλος: Πρόκριση-θρίλερ για Ρεάλ Σοσιεδάδ

Europa League: Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε βαθμό στη Νάπολι, ενώ η Άλκμααρ ηττήθηκε από τη Ριέκα.

Στους «32» του Europa League ακολούθησε τη Νάπολι και η Ρεάλ Σοσιεδάδ, σε μια βραδιά θρίλερ. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 1-1 στις καθυστερήσεις μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», την ώρα που η Άλκμααρ αυτοκτονούσε, καθώς έχασε 2-1 από τη Ριέκα.

Λύτρωση στο τέλος

Η Νάπολι δεν ήθελε να χάσει απόψε κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία ήθελε τουλάχιστον έναν βαθμό για πάρει την πρόκριση. Οι Ναπολιτάνοι άντεξαν στην πίεση των Ισπανών, που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Πόρτου, Ζοζέ, και στο 35’ άνοιξαν το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Ζιελίνσκι.

Η Σοσιεδάδ συνέχισε να πιέζει για το γκολ, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Τελικά στο 90+1’ η Σοσιεδάδ λυτρώθηκε, με την μπάλα μετά από κόντρες να στρώνεται στον Γουίλιαν Ζοζέ που με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μακσίμοβιτε, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (82' Γκουλάμ), Ζιελίνσκι (74' Ελμάς), Ρουίθ, Μπακαγιόκο (69' Ντέμε), Λοσάνο (69' Πολιτάνο), Μέρτενς (69' Πετάνια), Ινσίνιε

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Θαλδούα (45' Γκοροσαβέλ), Θουμπελδία, Λε Νορμάντ (78' Ισάκ), Μονρεάλ (78' Μουνιόθ), Πόρτου (56' Μπαρενετσέα), Γκεβάρα (78' Σαγκνάν), Μερίνο, Θουμπιμέντι, Γιανουζάι, Γουίλιαν Ζοζέ

Όλα στραβά για την Άλκμααρ

Η Άλκμααρ ηττήθηκε 2-1 από τη Ριέκα στο «Stadion HNK Rijeka» κι έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου. Οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε κάποια από τις φάσεις που δημιούργησαν.

Στο 52’ η Ριέκα άνοιξε το σκορ με τον Αντριάσεβιτς να περνά για τον Μενάλο που έκανε ωραία ενέργεια και σουτ για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η Άλκμααρ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Γκούντμουντσον να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Οι Ολλανδοί έφτασαν στο 1-1 με ωραίο σουτ του Βάινταλ.

Στο 81’ όμως έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Κάρλσον για μαρκάρισμα στον Στέφουλι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ριέκα έκανε το 2-1 με τον Τόμερτσακ, στερώντας από την Άλκμααρ το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ριέκα: Νέβιστιτς, Τόμετσακ, Τσαπάν, Γκάλοβιτς, Σμόλιτς, Στέφουλι, Αντριάσεβιτς, Χαλίλοβιτς, Λόντσαρ, Μούριτς (71' Κουλένοβιτς), Μενάλο (70' Πάβιτιτς)

Άλκμααρ: Μπιζότ, Σουγκαβάρα, Χατζιδιάκος, Μάρτινς Ίντι (18' Λετσέρτ), Βάινταλ, Μίντσο, Γκούντμουντσον (70' Αμποκχάλ), Κουπμέινερς, Στένγκς, Μποαντού (88' Ντρούχιφ), Κάρλσον

Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ