Europa League - 2ος ΟΜΙΛΟΣ: Στους «16» η Άρσεναλ, μάχη για Ραπίντ και Μόλντε

Νίκη πρόκρισης πέτυχε στη Νορβηγία η Άρσεναλ επί της Μόλντε με 3-0, ενώ η Ραπίντ έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης με τη νίκη με 3-1 επί της Ντάνταλκ.

Η Άρσεναλ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μόλντε, πέτυχε την 4η νίκη σε ισάριθμα ματς και προκρίθηκε ήδη στους «16» του Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ έχασε ευκαιρία αλλά δεν βρήκε κάποιο γκολ. Στο 50’ ο Πέπε με πανέμορφο αριστερό πλασέ από δεξιά στην περιοχή, έκανε το 0-1.

Στο 54ο λεπτό, μάλιστα, ο Γουΐλοκ έκανε φοβερή κούρσα και γύρισμα από δεξιά και ο Νέλσον εξ επαφής πλάσαρε για το 0-2. Στο 83ο λεπτό, ο Σμιθ Ρόου έβγαλε για τον Μπαλογκάν που με σουτ από την περιοχή έκανε το 0-3.

ΜΟΛΝΤΕ: Λίντε, Βίνγκο, Γκρέγκερσεν (85’ Κνούντζον), Σίνιαν, Ρίσα (81’ Πέντρσεν), Όρσνες, Έλινγκσεν, Χουσαΐν (61’ Μπολί), Χέσταντ, Βολφ Έικρεμ (81’ Μπρίνχιλντσεν), Τζέιμς (61’ Ομοϊχουάνφο)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ρούναρσον, Σέντρικ, Λουίζ (46’ Χόλντινγκ), Μουστάφι, Μέιτλαντ Νάιλς, Πεπέ, Νέλσον, Τζάκα (61’ Θεμπάγιος), Γουΐλοκ (74’ Τίρνεϊ), Ενκετιά (82’ Μπαλογκάν), Λακαζέτ (74’ Σμιθ Ρόου).

Έμεινε ζωντανή η Ραπίντ

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης έμεινε η Ραπίντ, που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Ντάνταλκ. Στο 7ο λεπτό το σουτ του Φούντα πέρασε λίγο έξω ενώ στο 11’ ο Κνασμίλνερ με απίθανο σουτ από μακριά, έγραψε το 0-1. Στο 37’ μετά από σέντρα του Σικ, ο Κάρα με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 49ο λεπτό ο Κέλι κέρδισε πέναλτι από τον Μπάρατς αλλά ο Οντούβα αστόχησε από την άσπρη βούλα και στο 58’ ο Κάρα με απίθανο σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 0-3.

Στο 62’ η Ντάνταλκ κέρδισε και 2ο πέναλτι και αυτή τη φορά το εκτέλεσε ο Σιλντς κάνοντας το 1-3.

Πλέον η Ραπίντ έπιασε στους 6 βαθμούς την Μόλντε και θα την υποδεχθεί την τελευταία αγωνιστική με στόχο τη νίκη-πρόκριση!.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ: Ρότζερς, Οαρέ (46’ Κέλι), Μπόιλ, Κλέαρι, Γκάνον, Σιλντς, Σλότζετ (72’ Μάρεϊ), Ντάμιγκαν (81’ Λίαχι), Τσόλοβιτς (46’ ΜακΕλένεϊ), ΜακΜίλαν (46’ Οντούβα), Ντάφι.

ΡΑΠΙΝΤ: Γκάρτλερ, Ούλμαν, Μπάρατς, Χόφμαν, Στόικοβιτς, Κνασμίλνερ (81’ Ντεμίρ), Γκράχοβατς, Ιμπραΐμογλου (55’ Αράσε), Φούντας (66’ Σούστερ), Σικ, Κάρα (66’ Κιταγκάβα)