Europa League - 8ος όμιλος: Καταιγιστική Σπάρτα, μοιρασιά για Λιλ, Μίλαν

Η Σπάρτα Πράγας διέλυσε με 4-1 τη Σέλτικ, ενώ Λιλ και Μίλαν έμειναν στο 1-1.

Σαρωτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σπάρτα Πράγας, η οποία διέλυσε με 4-1 τη Σέλτικ. Στο άλλο ματς του ομίλου Λιλ και Μίλαν δεν μπόρεσαν να κάνουν βήμα πρόκρισης, «κολλώντας» στο 1-1.

Μοιρασιά στη Γαλλία

Στο 1-1 έμειναν Λιλ και Μίλαν και καμιά τους δεν μπόρεσε να κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να χάνουν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν σημείωσαν γκολ.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 46ο λεπτό ο Ρέμπιτς έφυγε στην κόντρα κι έδωσε στον Καστιγιέχο, που πέτυχε από κοντά το 0-1. Οι Ιταλοί συνέχισαν την πίεση, αλλά στο 65’ ο Αραούχο έβγαλε τη σέντρα, ο Ντέβιντ βρήκε λίγο την μπάλα και ο Μπαμπά από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Λιλ: Μαϊνιάν, Πιέντ (79’ Ντζαλό), Φοντέ, Μπότμαν, Μανταβά, Σεκά (63’ Σουμαρέ), Αντρέ, Μπαμπά, Αραούχο (75’ Λιχαντζί), Ντέιβιντ, Γιαζιτσί (63’ Ικονέ).

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κίερ, Γκάμπια, Ερναντές, Νταλότ, Τονάλι, Μπενασέρ, Χάουγκε (77’ Κρούνιτς), Ρέμπιτς (61’ Κολόμπο), Τσαλχάνογλου (61’ Μπραΐμ Ντίαθ), Καστιγιέχο.

Καταιγίδα στην Πράγα

Πρόκριση στους «32» του Europa League βλέπει πλέον η Σπάρτα Πράγας, μετά την τεράστια νίκη της με 34-1 επί της Σέλτικ. Μάλιστα, οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν στο 15’ με γκολ του Έντερ σε αντεπίθεση.

Οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν σε 1-1 στο 26’ με πλασέ του Χάντσκο. Στο 38’ ο Ντότσκαλ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γιούλις πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-1. Στο 45’ η Σπάρτα άγγιξε και το 3ο γκολ αλλά η κεφαλιά του Κρέιτσι σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα χέρια του Μπέιν.

Στο 80’ ο Γιούλις πέτυχε το 3-1 με κοντινό πλασέ για την Σπάρτα και στο το 90+4’ ο Πλάβσιτς έκανε το 4-1 πλασάροντας σε κενό τέρμα, αφού πέρασε και τον Μπέιν.

Σπάρτα Πράγας: Νίτσα, Πλετσατί, Παβέλκα, Χάντσκο (66’ Σούτσεκ), Βιντχάιμ, Τράνβικ (, Ντότσκαλ, Κρέιτσι, Χάνουσεκ, Γιούλις (85’ Μίντσεφ), Μόμπεργκ Κάρλσον (85’ Πλάβσιτς).

Σέλτικ: Μπέιν, Λασάλτ, Αγέρ, Ζουλιέν, Ελχαμέντ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν (66’ Ρόγκιτς), Εντσάμ, Ελιουνούσι, Κρίστι, Εντουάρ (82 Κλιμάλα).