Στα πέναλτι η επεισοδιακή πρόκριση της Κραϊόβα που παίζει με ΑΕΚ (video)

Σε ματς με ξύλο, επεισόδια, κροτίδες στον διαιτητή, η Κραϊόβα απέκλεισε τη Χόνβεντ στα πέναλτι

Η Κραϊόβα είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, με το παιχνίδι απέναντι στη Χόνβεντ να σημαδεύεται από πολλά επεισόδια. Το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Ουγγαρία άφηνε ανοιχτή την πρόκριση και το παιχνίδι στο «Ίον Ομπλαμένκο» ήταν επεισοδιακό.

Πριν από τη σέντρα, υπήρξαν σοβαρές συμπλοκές στην εξέδρα ανάμεσα στους οπαδούς των Ούγγρων και την αστυνομία. Οι οπαδοί της Χόνβεντ επιχείρησαν να κινηθούν εναντίον των φίλων των γηπεδούχων, αλλά η παρέμβαση της αστυνομίας ηρέμησε τα πνεύματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, αλλά γκολ δεν σημειώθηκε στα 90 λεπτά του αγώνα. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση και λίγο πριν τελειώσει και το δεύτερο ημίχρονο έγιναν νέα επεισόδια. Αυτή τη φορά οι παίκτες των δύο ομάδων συνεπλάκησαν, ενώ από την εξέδρα των γηπεδούχων έπεσε κροτίδα που έσκασε δίπλα στον διαιτητή του αγώνα, ενώ υπήρξε ρίψη κι άλλων αντικειμένων προς το μέρος του.

Ο Άρνολντ Χάντερ αρχικά έχασε τις αισθήσεις του και το παιχνίδι διακόπηκε, ενώ το ασθενοφόρο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Στη συνέχεια ο Βορειοϊρλανδός ρέφερι συνήλθε και απέβαλε έναν παίκτη από κάθε ομάδα, που πρωταγωνίστησαν στη σύρραξη.

Μετά από πολλές διαβουλεύσεις ανάμεσα στους διαιτητές, τους αξιωματούχους της UEFA και τους παράγοντες των δυο ομάδων, αποφασίστηκε να συνεχιστεί το παιχνίδι ή καλύτερα να κριθεί στα πέναλτι. Στη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας, οι παίκτες της Κραϊόβα αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι και επικράτησαν τελικά 3-1, με τους παίκτες της Χόνβεντ να ευστοχούν μόλις μια φορά σε τέσσερις προσπάθειες.

Συνεπώς η Κραϊόβα θα είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στη Ρουμανία στις 8/8, ενώ η ρεβάνς θα γίνει στο ΟΑΚΑ στις 15/8. Δεν αποκλείεται η ρουμάνικη ομάδα να τιμωρηθεί από την UEFA για όσα έγιναν στο παιχνίδι με τη Χόνβεντ.

Δείτε το βίντεο με τον τραυματισμό του διαιτητή...

Επεισόδια στο Κραϊόβα – Χόνβεντ

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα