Νίκη (2-0) η Γκινγκάμπ την Ντιναμό Μινσκ (videos)

Ανώτερη η Γκινγκάμπ έφθασε στη 2η της εντός έδρας νίκη στον 11ο όμιλο  με το 2-0 επί της ουραγού Ντιναμό Μινσκ και συνεχίζει να ελπίζει στην πρόκριση.

Η κυπελλούχος Γαλλίας που είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ του ΠΑΟΚ στο προηγούμενο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της  πίεσε από την αρχή αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ιδιαίτερα δύσκολες καταστάσεις για τους Λευκορώσους που αντίθετα θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει πέναλτι στο 21’ με χέρι του Κερμπράτ στο σουτ του Μόλος.
Με τη σειρά τους οι γηπεδούχοι απείλησαν  λίγα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Βερτίλο να είναι ελάχιστα άστοχη. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Μποβέ  άνοιξε το σκορ για την Γκινγκάμπ με κοντινή προσπάθεια .
Στο 10’ του β’ μέρους οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν καθώς κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντιομαντέ από τον Κερμπάτ αλλά ο Λοσλ νίκησε τον Στάσεβιτς που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών.
Η συνέχεια ανήκε στους Γάλλους που είχαν δύο δοκάρια με τον Μαντάν  πρώτα στο 57’ με σουτ (απέκρουσε και ο γκολκίπερ της Ντιναμό) και στο 81’  με ανάλογη προσπάθεια.
Ο ίδιος παίκτης ήταν όμως αυτός που τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε έδωσε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων αξιοποιώντας  με σουτ  συνεργασία των Πιέ και Μποβέ.
Γκινγκάμπ: Λοσλ, Άνγκουα, Σάνκοχ, Κερμπάτ, Ντιαλό (74’ Πιέ), Μποβέ, Ματίς, Ντος Σάντος, Γιαταμπαρέ, Μαντάνε, Μαρβό (64’ Σανκαρέ)
Ντιναμό Μινσκ:Γκουτόρ, Μόλος, Πολίτεβιτς, Βερετίλο, Κοντσεβόι, Βορόνκοφ (46’ Φιγκερέδο), Σίμοβιτς, Νίκολιτς, Ουντότζι (76’ Αντάμοβιτς), Ντζα Ντεντζέ (46’ Στάσεβιτς), Ντιομαντέ

Τραγωδία για Βλάντο Τζούροβιτς - Εντοπίστηκε νεκρός ο γιός του σε δάσος στο Βελιγράδι
Ολυμπιακός: Το... σύνθημα Μαρινάκη στα αποδυτήρια μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα
Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός