Ανατροπή πρόκρισης για Βαλένθια (video)

Την πρόκρισή της στους «32» του Europa League εξασφάλισε η Βαλένθια μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Σεν Γκάλεν στην Ελβετία.

Μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει η Βαλένθια στην έδρα της Σεν Γκάλεν όπου επικράτησε 3-2 παρά του ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τελευταίο μισάωρο. Οι «νυχτερίδες» στο 30’ άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Πιάτι, που είχε μπει πέντε λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 37’ όμως, ο Μπεσλέ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και την αποβολή του Μονταντόν με τον Ζόνας να αστοχεί.

Στη συνέχεια, ο Καράνοβιτς έκανε το 2-1 στο 66’ για τους γηπεδούχους, ωστόσο η Βαλένθια κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Στο 75’ ο Πιάτι με το δεύτερό του τέρμα έκανε το 2-2 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Κάναλες στο 86’.

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ: Λόπαρ, Μονταντόν, Μπεσλέ, Νατέρ, Βίκτκιεβιτζ (72’ Βούτριχ), Μάτιτς, Μουτς, Μάτις, Λενιάνι, Ροντρίγκεζ (59’ Στοκλάσα), Καράνοβιτς (78’ Κεϊτά).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαΐτά, Βίκτορ Ρουίζ, Μπαραγκάν, Ρικάρντο Κόστα, Ρομέου, Μπερνάτ, Κάναλες, Μίτσελ (63’ Παρέχο), Καρτάμπια (25’ Πιάτι), Ζόνας (69’ Αλκασέρ), Πόστιγκα

Τένις: Απόγευμα Σαββάτου αρχίζει ο Τσιτσιπάς στην Ρώμη
Μπαρτσελόνα: Ανανέωσε μέχρι το 2027 ο Κουμπαρσί
Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)