«Καθάρισε» στο τέλος η Βαλένθια (video)

Την πρώτη της νίκη για το Europa League πήρε η Βαλένθια που επιβλήθηκε 2-0 της Κούμπαν στη Ρωσία με γκολ στο τελευταίο 20λεπτο.

Μετά τη βαριά της εντός έδρας ήττα από τη Σουόνσι, η Βαλένθια δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες και μοναδικός της στόχος, ήταν η νίκη επί της Κουμπάν εκτός έδρας για να μπει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Αυτή, ήρθε με 2-0 με δύσκολο τρόπο, καθώς οι «νυχτερίδες» σημείωσαν τα γκολ τους στα τελευταία λεπτά. Στο 73’ ο Αλκασέρ λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, άνοιξε το σκορ, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Φεγκουλί στο 81’.

ΚΟΥΜΠΑΝ: Μπελένοφ, Σαντάο, Ντίλμπερτ, Φίντλερ, Κοζλόφ, Μελγκαρέχιο, Τλίσοφ, Ποπόφ, Κουμπούλοφ (59’ Τσοράεφ), Σισέ (81’ Μπαλντέ), Μπουένο (68’ Μπουκούρ).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαϊτά, Βίκτορ Ρουίζ, Μπαραγκάν, Ρικάρντο Κόστα, Φεγκουλί, Μπερνάτ, Φουέγκο, Κουαδράδο, Παρέχο (76’ Ρομέου), Κάναλες (59’ Καρτάμπια), Πιάτι (66΄Αλκασέρ).