Euro 2024: Σαρωτική η Γερμανία στην πρεμιέρα - Το πανόραμα και τα highlights
Intime

Euro 2024: Σαρωτική η Γερμανία στην πρεμιέρα - Το πανόραμα και τα highlights

Euro 2024: Ποδαρικό με το… δεξί έκανε η Γερμανία στην πρεμιέρα, διαλύοντας 5-1 τη Σκωτία.

Ονειρεμένη ήταν η πρώτη βραδιά του Euro 2024 για την οικοδέσποινα Γερμανία. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Βρετανούς. Μόλις στο 10’ ο Βιρτς άνοιξε το σκορ και στο 19’ ο Μουσιάλα διαμόρφωσε το 2-0.

Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Χάβερτς με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, τη στιγμή που οι Σκωτσέζοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Πόρτεους. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «πάντσερ» δεν σταμάτησαν την πίεσή τους και στο 68’ ο Φίλκρουγκ «έγραψε» το 4-0. Ο Ρούντιγκερ με το αυτογκόλ μείωσε 4-1 αλλά στις καθυστερήσεις ο Τσαν διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Η συνέχεια δίνεται το Σάββατο (15/06) με τρεις αναμετρήσεις. Αρχικά, στις 16:00 η Ουγγαρία θα παίξει κόντρα στην Ελβετία στο ματς που θα ολοκληρώσει την πρώτη αγωνιστική στον Α’ Όμιλο, ενώ στην συνέχεια, στις 19:00 η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Κροατία και στις 22:00 η Ιταλία θα παίξει κόντρα στην Αλβανία για τον Β’ Όμιλο.

Συνοπτικά, το πανόραμα του Euro 2024:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

22:00

14/06

Γερμανία - Σκωτία

5-1

16:00

15/06

Ουγγαρία - Ελβετία

ΕΡΤ1

19:00

19/06

Γερμανία - Ουγγαρία

ΕΡΤ1

22:00

19/06

Σκωτία - Ελβετία

ΕΡΤ1

22:00

23/06

Ελβετία - Γερμανία

ΕΡΤ1

22:00

23/06

Σκωτία - Ουγγαρία

ΕΡΤ3

Η βαθμολογία

  1. Γερμανία (5-1) 3
  2. Ελβετία (0-0) 0
  3. Ουγγαρία (0-0) 0
  4. Σκωτία (1-5) 0

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

15/06

Ισπανία - Κροατία

ΕΡΤ1

22:00

15/06

Ιταλία - Αλβανία

ΕΡΤ1

16:00

19/06

Κροατία - Αλβανία

ΕΡΤ1

22:00

20/06

Ισπανία - Ιταλία

ΕΡΤ1

22:00

24/06

Αλβανία - Ισπανία

ΕΡΤ3

22:00

24/06

Κροατία - Ιταλία

ΕΡΤ1

Η βαθμολογία

  1. Αλβανία (0-0) 0
  2. Ιταλία (0-0) 0
  3. Ισπανία (0-0) 0
  4. Κροατία (0-0) 0

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

16/06

Σλοβενία - Δανία

ΕΡΤ1

22:00

16/06

Σερβία - Αγγλία

ΕΡΤ1

16:00

20/06

Σλοβενία - Σερβία

ΕΡΤ1

19:00

20/06

Δανία - Αγγλία

ΕΡΤ1

22:00

25/06

Αγγλία - Σλοβενία

ΕΡΤ1

22:00

25/06

Δανία - Σερβία

ΕΡΤ3

Η βαθμολογία

  1. Αγγλία (0-0) 0
  2. Δανία (0-0) 0
  3. Σερβία (0-0) 0
  4. Σλοβενία (0-0) 0

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

16:00

16/06

Πολωνία - Ολλανδία

ΕΡΤ1

22:00

17/06

Αυστρία - Γαλλία

ΕΡΤ1

19:00

21/06

Πολωνία - Αυστρία

ΕΡΤ1

22:00

21/06

Ολλανδία - Γαλλία

ΕΡΤ1

19:00

25/06

Ολλανδία - Αυστρία

ΕΡΤ3

19:00

25/06

Γαλλία - Πολωνία

ΕΡΤ1

Η βαθμολογία

  1. Αυστρία (0-0) 0
  2. Γαλλία (0-0) 0
  3. Ολλανδία (0-0) 0
  4. Πολωνία (0-0) 0

 

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

16:00

17/06

Ρουμανία - Ουκρανία

ΕΡΤ1

19:00

17/06

Βέλγιο - Σλοβακία

ΕΡΤ1

16:00

21/06

Σλοβακία - Ουκρανία

ΕΡΤ1

22:00

22/06

Βέλγιο - Ρουμανία

ΕΡΤ1

19:00

26/06

Σλοβακία - Ρουμανία

ΕΡΤ3

19:00

26/06

Ουκρανία - Βέλγιο

ΕΡΤ1

Η βαθμολογία

  1. Βέλγιο (0-0) 0
  2. Ουκρανία (0-0) 0
  3. Ρουμανία (0-0) 0
  4. Σλοβακία (0-0) 0

 

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

18/06

Τουρκία - Γεωργία

ΕΡΤ1

22:00

18/06

Πορτογαλία - Τσεχία

ΕΡΤ1

16:00

22/06

Γεωργία - Τσεχία

ΕΡΤ1

19:00

22/06

Τουρκία - Πορτογαλία

ΕΡΤ1

22:00

26/06

Γεωργία - Πορτογαλία

ΕΡΤ1

22:00

26/06

Τσεχία - Τουρκία

ΕΡΤ3

Η βαθμολογία

  1. Γεωργία (0-0) 0
  2. Πορτογαλία (0-0) 0
  3. Τουρκία (0-0) 0
  4. Τσεχία (0-0) 0

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

29/06

2Α - 2Β (1)

ΕΡΤ1

22:00

29/06

1Α - 2Γ (2)

ΕΡΤ1

19:00

30/06

1Γ - 3Δ/Ε/ΣΤ (3)

ΕΡΤ1

22:00

30/06

1Β - 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (4)

ΕΡΤ1

19:00

01/07

2Δ - 2Ε (5)

ΕΡΤ1

22:00

01/07

1ΣΤ - 3Α/Β/Γ (6)

ΕΡΤ1

19:00

02/07

1Ε - 3Α/Β/Γ/Δ (7)

ΕΡΤ1

22:00

02/07

1Δ - 2ΣΤ (8)

ΕΡΤ1

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

05/07

Νικητής 4 - Νικητής 2 (9)

ΕΡΤ1

22:00

05/07

Νικητής 6 - Νικητής 5 (10)

ΕΡΤ1

19:00

06/07

Νικητής 3 - Νικητής 1 (11)

ΕΡΤ1

22:00

06/07

Νικητής 7 - Νικητής 8 (12)

ΕΡΤ1

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

09/07

Νικητής 9 - Νικητής 10 (13)

ΕΡΤ1

22:00

10/07

Νικητής 12 - Νικητής 11 (14)

ΕΡΤ1

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

14/07

Νικητής 13 - Νικητής 14

ΕΡΤ1



Εθνική Ελλάδος: Ταξίδι με γαλανόλευκο αεροπλάνο!
Εθνική Ελλάδος: Ταξίδι με γαλανόλευκο αεροπλάνο!
Η πρώτη επίσκεψη του Λαμέλα στην OPAP Arena και ο στόχος που έθεσε
Η πρώτη επίσκεψη του Λαμέλα στην OPAP Arena και ο στόχος που έθεσε
Formula 1: Έκαναν το 1-2 οι McLaren - Ιστορικό grand prix για Πιάστρι και Χάμιλτον!
Formula 1: Έκαναν το 1-2 οι McLaren - Ιστορικό grand prix για Πιάστρι και Χάμιλτον!
Τέλος εποχής για τον Βίντα - Αποσύρθηκε από την εθνική Κροατίας
Τέλος εποχής για τον Βίντα - Αποσύρθηκε από την εθνική Κροατίας
©2011-2024 Onsports.gr - All rights reserved