Euro 2020: Το πανόραμα της διοργάνωσης (02/07)

Πρόκριση θρίλερ για Ισπανία - Διαλύει όλα τα ρεκόρ η Ιταλία - Ημιτελικός… φωτιά στο Λονδίνο

Euro 2020: Υπόθεση… Νότου είναι ο πρώτος ημιτελικός της διοργάνωσης, με την Ισπανία να αντιμετωπίζει την Ιταλία, μετά τις προκρίσεις τους από τους πρώτους προημιτελικούς απέναντι σε Ελβετία και Βέλγιο, αντίστοιχα.

Οι προημιτελικοί του Euro 2020 ξεκίνησαν από το «παλάτι» της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Εκεί, η Ελβετία αντιμετώπισε την Ισπανία, αποδεικνύοντας πως το «συγκρότημα» του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς ήταν… πολύ σκληρό για να «πεθάνει», αλλά λύγισε στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι «φούριας ρόχας» ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη μόλις ευκαιρία που δημιούργησαν στα καρέ του Ζόμερ. Μάλιστα, ο Ελβετός τερματοφύλακας δεν «πληγώθηκε» από κάποιον αντίπαλο, αλλά από συμπαίκτη, μια και στο σουτ του Ζόρντι Άλμπα στο 8’ ο Ντένις Ζακάρια προσπάθησε να βάλει την κόντρα, άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Όμως, οι Ελβετοί, όπως έδειξαν και απέναντι στην Γαλλία, δεν παράτησαν τον αγώνα. Οι προειδοποιητικές βολές στην αρχή του δεύτερου μέρους δεν… ήχησαν στους Ίβηρες και στο 68’ ο Σακίρι έφερε το ματς στα ίσια (1-1) έπειτα από τραγικό λάθος στην ισπανική άμυνα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Ζόμερ να κατεβάζει… ρολά απέναντι στις επιθέσεις κατά κύματα από τους Ισπανούς, οι οποίοι έφτασαν κοντά στον αποκλεισμό, καθώς ο Μπουσκέτς αστόχησε στο πρώτο πέναλτι. Όμως, ακολούθησαν τρία χαμένα πέναλτι των Ελβετών, που είχαν 5Χ5 απέναντι στην Γαλλία και το «εισιτήριο» κατέληξε στους «φούριας ρόχας».

Έτσι, οι Ίβηρες θα πάρουν το αεροπλάνο για το Λονδίνο, όπου το βράδυ της Τρίτης (06/07) στις 22:00 θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία στον πρώτο ημιτελικό του Euro 2020. Η «σκουάντρα ατζούρα» δείχνει πιο ικανή από ποτέ για να φτάσει μέχρι το… τέλος και να σηκώσει την κούπα.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έχει αρχίσει να σπάει κάθε ρεκόρ που είχε… μπροστά της. Η Ιταλία επιβλήθηκε 2-1 του Βελγίου, έστειλε τους «Κόκκινους Διαβόλους», που ήταν στο No 1 της κατάταξης, στο… σπίτι τους και συνέχισε να γράφει ιστορία.

Το «συγκρότημα» της γειτονικής χώρας έμεινε για 32ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη και έσπασε το ρεκόρ (31 αγώνες) που κρατούσε από το 1939. Οι Ιταλοί πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κάνοντας… σμπαράλια την άμυνα των Βέλγων. Στο 31’ ο Μπαρέλα άνοιξε το σκορ, με τον Ινσίνιε να «γράφει» το 2-0 στο 44’ με τρομερή… ζωγραφιά. Το μόνο που κατάφεραν οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Λουκάκου.