Euro 2020: Φινλανδία-Ρωσία 0-1

Η Ρωσία επέστρεψε στη διεκδίκηση της πρόκρισης (photos+video)

Euro 2020: Η Ρωσία επικράτησε 1-0 της Φινλανδίας και ελπίζει σε πρόκριση.

Βελτιωμένη εμφανίστηκε η Ρωσία στο παιχνίδι με τη Φινλανδία και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0. Το γκολ πέτυχε στο 45+2’ ο Μίραντσουκ με εντυπωσιακό πλασέ, ενώ οι Ρώσοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να «κλειδώσουν» τη νίκη. Οι Φινλανδοί προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αστάθεια της ρωσικής άμυνας, αλλά πέρα από το γκολ του Πονγιάπαλο στο 3’ που δεν μέτρησε ως οφσάιντ, αλλά και κάποιες ευκαιρίες του Πούκι, δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Η Ρωσία έχοντας την πίεση για νίκη προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά, αλλά η Φινλανδία στο 3’ εξέθεσε την άμυνά της. Από κλέψιμο, ο Ραϊτάλα έκανε τη σέντρα και ο Πονγιάπαλο με κεφαλιά σκόραρε, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, με το VAR να υποδεικνύει τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ.

Η Ρωσία στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε για το γκολ, με ένα σουτ του Οζντόεφ στο 10’ να περνά λίγο άουτ. Η Φινλανδία προσπαθούσε να βγει σε αντεπιθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κάποια από αυτές. Η κατοχή της μπάλας ήταν στα πόδια των Ρώσων, που έψαχναν τον Ντζούμπα, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν κοντά στο γκολ.

Η Ρωσία κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45+2’ από σέντρα του Ντζούμπα, ο Μίραντσουκ με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φινλανδία μπήκε πιο επιθετικά για να φτάσει στην ισοφάριση, με αιχμή του Πούκι, ο οποίος έβρισκε τα ρήγματα στην άμυνα της Ρωσίας και έψαχνε το γκολ. Η ομάδα του Τσερτσέσοφ είχε ένα καλό σουτ με τον Γκόλοβιν, αλλά αμυντικά ήταν επιρρεπής στο λάθος.

Η Ρωσία απείλησε και δημιούργησε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες με τους Ζεμαλέτντινοφ (66’) και Κουζάεφ (72’), αλλά ο Χραντέτσκι επενέβη σωτήρια. Οι Ρώσοι προσπαθούσαν να κρατήσουν τη μπάλα και να βρουν το δεύτερο γκολ, με τους Φινλανδούς να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικοί. Παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, η Ρωσία πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Φινλανδία και ξαναμπήκε στο κόλπο της πρόκρισης.

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέτσκι, Αραγιούρι, Ο' Σόνγκνεσι, Τόιβιο (85’ Γένσεν), Καμαρά, Λουντ, Πούκι (75’ Λαπανάινεν), Σούλερ, Ούρονεν, Πογιάνπαλο, Ράιταλα (75’ Σοΐρι).

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Σαφόνοφ, Μάριο Φερνάντεζ (25’ Καραβάεφ), Ντιβέεφ, Οζντόεφ (61’ Ζεμαλέτντινοφ), Μπαρίνοφ, Ζόμπνιν, Ντζίκια, Α. Μίραντσουκ (85’ Μουχίν), Γκόλοβιν, Ντζούμπα (85’ Σόμπολεφ), Κουζάεφ.

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις του Euro 2020

Διαβάστε όλη την επικαιρότητα στο Onsports

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!