Euro 2020: Κροατία - Σκωτία 3-1 (videos)

Στους «16» με μυθικό Μόντριτς και σούπερ Πέρισιτς (videos)

Euro 2020: Με γκολάρα και ασίστ του Λούκα Μόντριτς, αλλά και γκολ κι ασίστ του Πέρισιτς, η Κροατία επικράτησε 3-1 της Σκωτίας στον «τελικό» του Δ' ομίλου και πήρε την πρόκριση στους «16» ως δεύτερη.

Η Κροατία είναι εδώ και ζωντανή, χάρη στον παιχταρά που λέγεται Λούκα Μόντριτς!

Με τον άσο της Ρεάλ να κάνει το παιχνίδι του τουρνουά, έως τώρα, πετυχαίνοντας με εκπληκτικό γκολ 2-1, αλλά και σερβίροντας το 3-1 στον Πέρισιτς, η «Χρβάτσκα» επικράτησε της Σκωτίας και πανηγύρισε την πρόκριση στους 16 του Euro 2020.

Εκεί όπου θα περιμένουν τη δεύτερη ομάδα του 5ου ομίλου, όπου όλα είναι ανοιχτά ανάμεσα σε Ισπανία, Σουηδία, Σλοβακία και Πολωνία και θα ξεκαθαρίσουν την Τετάρτη (23/6).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Σκωτία μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε δύο καλές στιγμές με τον Τσε Άνταμς. Ωστόσο, στη συνέχεια η Κροατία, στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι βρήκε το γκολ με τον Νίκολα Βλάσιτς στο 17’. Από σέντρα του Γιουράνοβιτς, ο Πέρισιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο μέσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέβασε τη μπάλα και σούταρε με τη μία με το αριστερό, κάνοντας το 1-0 για την «Χρβάτσκα».

Στο 22’ το δυνατό σουτ του Μόντριτς έξω απ’ την περιοχή, υποχρέωσε τον Μάρσαλ σε καταπληκτική απόκρουση. Στο 42’ ωστόσο, οι Σκωτσέζοι έφτασαν στην ισοφάριση με «κεραυνό» του Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ έξω απ’ την περιοχή. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τους Βρετανούς μετά από 25 χρόνια σε Euro και μετά από 46 άκαρπες τελικές προσπάθειες!

Η Κροατία ξεκίνησε αποφασισμένη το δεύτερο ημίχρονο και στο 50’ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όμως ο Μάρσαλ πρόλαβε στο τετ-α-τετ τον Γκβάρντιολ κι έδιωξε με τα πόδια την προβολή του Κροάτη αριστερού μπακ. Στο 59’ ο ΜακΓκιν έχασε απίστευτη ευκαιρία, κάνοντας κάκιστη προβολή προ του Λιβάκοβιτς και τρία λεπτά αργότερα ο Λούκα Μόντριτς «τιμώρησε» την αστοχία του Σκωτσέζου μέσου με ένα καταπληκτικό γκολ.

Η «Χρβάτσκα» κυριάρχησε απόλυτα από εκείνο το σημείο και μετά, κράτησε την μπάλα στα πόδια της κι έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Ιβάν Πέρισιτς στο 77’, ο οποίος «κλείδωσε» με κεφαλιά τη νίκη και την πρόκριση για την Κροατία, έπειτα από κόρνερ του Μόντριτς.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Γκβάρντιολ (71’ λ.τρ. Μπάρισιτς), Κόβατσιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς (81’ Ρέμπιτς), Βλάσιτς (76’ Ιβάνουσετς), Πέτκοβιτς (70’ Κράμαριτς).

ΣΚΩΤΙΑ (Στηβ Κλαρκ): Μάρσαλ, ΜακΤόμινεϊ, Χάνλεϊ (33’ λ.τρ. ΜακΚένα), Τίερνι, Ο'Ντόνελ (84 Πάτερσον), ΜακΓκιν, Ρόμπερτσον, Άρμστρονγκ (70’ Φρέιζερ), ΜακΓκρέγκορ, Ντάικς, Άνταμς (84’ Νίζμπετ).