Euro 2016: Σλοβακία - Αγγλία 0-0: Δεν μπόρεσε απέναντι στο «ταμπούρι»

Στο 0-0 έμεινε η Αγγλία με τη Σλοβακία στο «Ζοφρουά Γκισάρ» με αποτέλεσμα να τερματίσει στη δεύτερη θέση του β' ομίλου πίσω από την Ουαλία - Πολλές πιθανότητες πρόκρισης και για τους Σλοβάκους

Τα «λιοντάρια» ήταν σαφώς καλύτερα, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και με τους 5 βαθμούς προκρίθηκαν από τον Β' όμιλο ως δεύτεροι. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Κόζακ με τους 4 βαθμούς που συγκέντρωσαν βρίσκονται «αγκαλιά» με μία από τις προνομιούχες τρίτες θέσεις που οδηγούν στα «νοκ άουτ» παιχνίδια.

Σε ένα παιχνίδι «φωτιά», καθώς όποιος κερδίσει προκρίνεται σίγουρα στην επόμενη φάση του Euro, ενώ ο άλλος περιμένει να δει αν θα είναι ο καλύτερος τρίτος Σλοβακία και Αγγλία προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς ωστόσο να θέλουν να κινδυνέψουν στα μετόπισθεν. Στο 17’ ο Βάρντι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Σλοβακίας επιχείρησε το σουτ, αλλά έδιωξε ο Κόζατσικ. Στο 33’ ο Κλάιν γύρισε στον Λαλανα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, χάνοντας δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους Αγγλους. Αυτές ήταν οι μοναδικές αξιόλογες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Αγγλία είχε την πρωτοβουλία και παραλίγο να σκοράρεις στο 61’ ο Χέντερσον γύρισε στον Αλι, αυτός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε την προβολή, αλλά λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα έδιωξε σωτήρια ο Σκρτελ, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία για την Αγγλία. Οι ποδοσφαιριστές του Χότζσον ήταν σαφώς πιο απειλητικοί, αλλά δεν μπορούν να παραβιάσουν την εστία του Κόζατσικ. Στα τελευταία λεπτά τα «λιοντάρια» έκλεισαν τους Σλοβάκους στα καρέ τους, αλλά και πάλι δεν βρήκαν τρόπο να διαπεράσουν την συμπαγή άμυνα. Το τελικό αποτέλεσμα έστειλε τους Αγγλους στους "16" και τους Σλοβάκους να έχουν βάσιμες ελπίδες ότι θα προκριθούν.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση
Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό