Προκριματικά Euro 2016: «Εφτάρα» η Γερμανία, άνετα η Δανία

Με τον Άντρε Σούρλε να πετυχαίνει χατ-τρικ τα «πάντσερ» διέλυσαν 7-0 το Γιβραλτάρ, ενώ οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 2-0 της Σερβίας

Καταιγιστική όπως αναμενόταν ήταν η Γερμανία απέναντι στο Γιβραλτάρ, διαλύοντας την άτυχη αντίπαλό της με 7-0. Τα «πάντσερ» ξέσπασαν στο δεύτερο μέρος του αγώνα αφού στο πρώτο 45λεπτο σκόραραν μια φορά με τον Άντρε Σούρλε στο 28’ να θέτει τις βάσεις για τη νίκη.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί με τους Κρούσε (47’), Γκιντογάν (51’) και Μπελαραμπί (57’) να μετατρέπουν το σκορ σε 4-0. Ακολούθησαν δυο γκολ του Σούρλε στο 65’ και στο 71’ με τα οποία ο χαφ-φορ της Βόλφσμπουργκ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του και στο 81’ ο Κρούσε με το δεύτερο τέρμα του στο ματς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ακάθεκτη η Δανία

Την εξαιρετική της πορεία στα προκριματικά συνέχισε η Δανία καθώς επικράτησε 2-0 της Σερβίας εντός έδρας. Οι Σκανδιναβοί «έκλεισαν» τους διαδρόμους προς την εστία τους και «χτύπησαν» με δυο… Πόουλσεν. Ο νεαρός Γιουσούφ Πόουλσεν «άνοιξε» το σκορ στο 13ο λεπτό του αγώνα, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του με το εθνόσημο στο στήθος. Η Σερβία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε και στο 87’ ο έμπειρος Γιάκομπ Πόουλσεν «σφράγισε» τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Χέρι-χέρι Ρουμανία και Β. Ιρλανδία

Στο άλλο ματς του ομίλου της Ελλάδας (σ.σ. 6ος όμιλος) η Ρουμανία και η Βόρεια Ιρλανδία έμειναν στο 0-0 στην έδρα της δεύτερης. Οι δυο ομάδες γνώριζαν καλά πως ανεξάρτητα από τη νίκη της Ουγγαρίας η ισοπαλία τις βόλευε ως αποτέλεσμα, επιχείρησαν να «κλέψουν» τη νίκη ειδικά στα τελευταία λεπτά του ματς αλλά αρκέστηκαν στην ισοπαλία με τους Ρουμάνους παραμένουν στην 1η θέση και τους Βορειοϊρλανδούς να ακολουθούν στη 2η θέση.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ολυμπιακός: «Άρχοντας» ο Μαρτίνς από την Πορτογαλία
Παναθηναϊκός: Τι περιμένι ο Χουάνκαρ για το... ξεμπλοκάρισμα της ομάδας
ΠΑΟΚ: Όλα στη φόρα για τη Νέα Τούμπα - Οι επαφές για το γήπεδο
Μάλαγα-Κατσικάρης: «Επικίνδυνος αντίπαλος το Λαύριο»

Γιώργος Παπανδρέου και Ανδρέας Λοβέρδος: Τίποτα δεν είναι τόσο αδίστακτο όσο η ατιμωρησία

Αποτροπιασμός στη Ρόδο: Πώς η θεία κακοποίησε την 8χρονη για να εκβιάσει τη μητέρα της

Ντόρα Μπακογιάννη: Πώς έμαθε ότι έχει καρκίνο - Οι εκτιμήσεις των γιατρών και η πρώτη εμφάνιση

Διόδια στην Αθήνα: Πόσο εφικτό είναι; Τι λένε στο Newsbomb.gr οι οδηγοί

Καιρός – Μαρουσάκης: Ποιες περιοχές θα δοκιμαστούν από το νέο κύμα κακοκαιρίας

Μίκης Θεοδωράκης: Το περιεχόμενο της διαθήκης και τα ασφαλιστικά μέτρα του Νοεμβρίου

Έφη Κακαράντζουλα: «Κεραυνοί» από συγκρατούμενή της-«Έλεγε μόνο «μου γύρισε το κεφάλι και το έκανα»

Βίκυ Κουλιανού: Εμφανίστηκε στο GNTM και έκανε τους πάντες να παραμιλούν – Γιατί έκλαψε (vids)