Νίκη (2-0) και κορυφή η Ρουμανία (video)

Καλύτερη η Ρουμανία νίκησε  χάρη στα δύο γκολ του  Πάουλ Παπ την Βόρεια Ιρλανδία στο ντεμπούτο του Άνχελ Ιορντανέσκου στον πάγκο της και πήρε κεφάλι στον 6ο όμιλο.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στη γηπεδούχο με τον  Τσιρίτσες να κάνει  το σουτ από καλή θέση αλλά ο Κάρολ ήταν σε ετοιμότητα. Η μεγάλη στιγμή για τους Βαλκάνιους ήρθε στο 18’ όταν ο Τσίπτσιου  έστειλε την μπάλα  στο δοκάρι με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Ένα λεπτό αργότερα κεφαλιά του ίδιου παίκτη βρήκε εκ νέου σε ετοιμότητα τον Βορειοϊρλανδό γκολκίπερ.
Με τη σειρά τους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν λίγο μετά το ημίωρο με την κεφαλιά του Λάφερτι ελάχιστα άστοχη.
Στο β’  μέρος η ομάδα του Άνχελ Ιορνανέσκου ήταν καλύτερη και άνοιξε το σκορ στο  74’ με το σουτ του Πάπ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σαμαρτεάν.

Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Παπ, Ρατς, Τσιρίτσες, Γκριγκόρε, Τσίπκιου, Πιντιλίι, Τανάσε (58’ Μαξίμ), Τόρχε (80’ Χομπάν), Σανμαρτεάν, Στάνκου (46’ Κεσέρου)
Β. Ιρλανδία: Κάρολ, Μακ Λάφλιν, Μακ Γκίβερν, Μακ Άλι, Μπάιρντ, Χιούζ, Μπραντ, Έβανς (78’ Μακ Κι), Νόργουντ, Μακ Γκιν (63’ Κλίνγκαν), Λάφερτι

Ζήλεψε τη δημοσιογράφο κι έκανε… ντου στη συνέντευξη του συντρόφου της!
Λίβερπουλ: Δάκρυσε ο Κλοπ διαβάζοντας γράμματα των οπαδών μετά το «αντίο» του (vid)
Σπόρτινγκ: Θέλει να κλείσει την καριέρα του στα «Λιοντάρια» ο Νάνι
Σκάνδαλο στην Ισπανία: Ύποπτοι για διαφθορά Μέσι, Πικέ, Ρουμπιάλες και Τσέφεριν