Λευκορωσία – Σλοβακία 1-3 (video)

Ασταμάτητη στην πορεία της προς τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος είναι η Σλοβακία που επιβλήθηκε 3-1 της Λευκορωσίας εκτός έδρας.

Το απόλυτο έκανε η Σλοβακία και στο τρίτο της παιχνίδι για τα προκριματικά, όπου επικράτησε 3-1 της Λευκορωσίας εκτός έδρας κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την πρόκρισή της στα τελικά του θεσμού.

Ο Χάμσικ στο 65’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ισοφαρίστηκαν από τον Καλάσεφ στο 79’. Στα επόμενα λεπτά όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν δύο τέρματα.

Ο Χάμσικ στο 84’ με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Σέστακ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Ζεβνόφ, Μαρτίνοβιτς, Σιτόφ (76' Στάσεβιτς), Μπορντάτσεφ, Φιλιπένκο (55' Πολιάκοφ), Ντραγκούν, Βερκόβτσοφ, Μπρεσάν (46' Γκορντέιτσουκ), Κρίβετς, Μπαλάνοβιτς, Καλάτσεφ.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Γκιομπέρ Χάμσικ, Βάις (80' Στοχ), Κούτσκα (86' Κις), Πετσόφσκι, Νέμετς, Μακ (62' Σεστακ).