Conference League: Πάρτι της Αϊντχόφεν, διπλό πρόκρισης για Μαρσέιγ - Όλα τα αποτελέσματα (videos)

Στα προημιτελικά του Conference League έκλεισαν θέση οι Αϊντχόφεν, Μαρσέιγ και Λέστερ, ενώ στην παράταση πήρε την πρόκριση η Μπόντο/Γκλιμτ. Δύο γκολ ο Παυλίδης για την Αλκμάαρ.

Πανηγυρική πρόκριση στους «8» της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης πήρε η Αϊντχόφεν, η οποία διάλυσε 4-0 την Κοπεγχάγη στη Δανία. Οι Ολλανδοί μπήκαν με το πόδι στο «γκάζι» και τελείωσαν από νωρίς την πρόκριση.

Μόλις στο 10’ ο Ζάχαβι άνοιξε το σκορ, έπειτα από τραγική εκτίμηση της φάσης από τον Γιόνσον και στο 38’ ο Γκέτσε σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 79’ ο Ζάχαβι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε «αέρα» τριών γκολ στην PSV, ενώ το τελικό 4-0 έγραψε ο Μαντουεκέ στις καθυστερήσεις.

Ανατροπή για Μαρσέιγ

Το «παρών» στα προημιτελικά θα δώσει και η Μαρσέιγ, η οποία πέρασε 2-1 από την έδρα της Βασιλείας, χάρις σε τρομερή ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Οι Ελβετοί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 62’ με την κεφαλιά του Εντόι και ισοφάρισαν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Όμως, στο 74’ ο Ουντέρ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) για τους Μασσαλούς και τους μετέτρεψε στο απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Μάλιστα, στο 93’ ο Ρονζιέ έγραψε το 2-1 και έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των γηπεδούχων.

Δια πυρός και σιδήρου η Λέστερ

Θέση στην επόμενη φάση του Conference League έκλεισε και η Λέστερ. Οι Άγγλοι ηττήθηκαν 2-1 από την Ρεν, αλλά πήραν το «εισιτήριο» λόγω της νίκης τους 2-0 στο πρώτο ματς στην Μεγάλη Βρετανία.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά και στο 8’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπουριζό. Όμως, στο 51’ ο Φοφανά ισοφάρισε για τους Βρετανούς. Η Ρεν δεν παράτησε τον αγώνα, σκόραρε στο 76’ με τον Τάιτ και έφτασε μία «ανάσα» από την πρόκριση στο 85’ αλλά ο Σμάιχελ έκανε μυθική επέμβαση στο πλασέ του Ζιρασί και έστειλε τη Λέστερ στην επόμενη φάση.

Πρόκριση στις καθυστερήσεις για τους Νορβηγούς

Το ταξίδι της Μπόντο/Γκλιμτ συνεχίζεται, καθώς οι Νορβηγοί πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση, παίρνοντας την ισοπαλία 2-2 στην παράταση κόντρα στην Αλκμάαρ. Ο Βαγγέλης Παυλίδης προσπάθησε για τους Ολλανδούς, σκοράροντας δύο τέρματα, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Ο Έλληνας επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 18’ αλλά στο 26’ ο Πελεγκρίνο από κοντά έγραψε το 1-1. Οι Ολλανδοί κατάφεραν και πάλι να πάρουν προβάδισμα στο 30’ με πλασέ του Βαγγέλη Παυλίδη, ενώ στο 71’ ο Κάρσλον είδε το σουτ που έκανε να σταματά στο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που οι Νορβηγοί βρήκαν το πολυπόθητο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Φέτλεσεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα των ρεβάνς στο Conference League (σε παρένθεση το συνολικό αποτέλεσμα των ζευγαριών):

Λίντσερ-Σλάβια Πράγας 22:00 (1-4)

Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα
NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs
Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι