Champions League: Kill-ιάν Εμπαπέ στο 94', πρόκριση με πεντάρα για τη Σίτι (videos)
Twitter - UEFA Champions League official

Champions League: Ο Κιλιάν Εμπαπέ με μυθική ενέργεια και γκολ στο 94' «σκότωσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Παρί Σεν Ζερμέν - Καταιγιστική η Μάντσεστερ Σίτι στη Λισαβόνα προκρίθηκε ήδη με το 0-5 επί της Σπόρτινγκ.

Το «μήλο της έριδος» ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης τους τελευταίους μήνες, ο Κιλιάν Εμπαπέ, για χάρη του οποίου οι δύο ομάδες έχουν «πόλεμο» (και δεν αποκλείεται τη νέα σεζόν να μετακομίσει στη «βασίλισσα»), ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην πρώτη μεγάλη μάχη των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League.

O Γάλλος αστέρας των Παριζιάνων με γκολάρα στο 94' (μετά από τακουνάκι του Νεϊμάρ, που είχε μπει ως αλλαγή και επέστρεψε μετά από 2,5 μήνες στη δράση) έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 1-0 και προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. «Κλέβοντας» τον τίτλο του MVP από τον τερματοφύλακα των Ισπανών, Τιμπό Κουρτουά, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο κρατούσε μόνος του όρθια τη «βασίλισσα» με απίθανες επεμβάσεις, μεταξύ των οποίων και πέναλτι του Μέσι.

Η Παρί Σεν Ζερμέν, ωστόσο, με αυτό το γκολ πήρε αυτό που άξιζε, μιας και κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο για 90+ λεπτά, με 22 τελικές έναντι μόνο 3 της Ρεάλ Μαδρίτης.

«Καθάρισε» εντυπωσιακά η Μάντσεστερ Σίτι

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καταιγιστική στη Λισαβόνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στη Σπόρτινγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με επιβλητικό τρόπο με 5-0 και εξασφάλισε ήδη την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

H πρωταθλήτρια Αγγλίας ήταν ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους Μπερνάρντο Σίλβα (2), Φόντεν και Μαχρέζ, με τον Στέρλινγκ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό σκορ στο 58'.