Champions League: Βαθιά ανάσα για Μπαρτσελόνα, ακάθεκτη στην κορυφή η Σάλτσμπουργκ! (Videos+Photos)

Champions League: Τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο πήρε η Μπαρτσελόνα επικρατώντας 1-0 της Ντιναμό Κιέβου – Εντυπωσιακή η Σάλτσμπουργκ 3-1 την Βόλφσμπουργκ και συνεχίζει στην πρώτη θέση!

Αγώνας δίχως αύριο ήταν για την Μπαρτσελόνα αυτός με την Ντιναμό Κιέβου. Οι Καταλανοί που τις δύο πρώτες αγωνιστικές είχαν δεχτεί ισάριθμες… σφαλιάρες από Μπάγερν Μονάχου και Μπενφίκα, έπαιζαν κόντρα στους Ουκρανούς την ύπαρξή τους στον όμιλο! Το τελικό 1-0 τους έδωσε σημαντική ανάσα…

Η επικράτηση απέναντι στην ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου, μόνο εύκολα δεν ήρθε. Ναι μεν η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, αλλά φάνηκε ξεκάθαρα αγχωμένη και πιεσμένη μπροστά στη σπουδαιότητα της αναμέτρησης. Πράγμα σπάνιο τα τελευταία χρόνια, να υπάρχει πίεση σε ματς 3ης αγωνιστικής των ομίλων.

Ο Ζεράρ Πικέ ήταν αυτός που… έλυσε το Γόρδιο δεσμό. Στο 36ο λεπτό ο έμπειρος στόπερ των Καταλανών, έβαλε το γκολ που τελικά έκρινε το ματς. Γιατί μέχρι το τέλος του, δεν άλλαξε το παραμικρό. Με την Μπαρτσελόνα να… ανασαίνει βαθιά.

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν τους πρώτους τους βαθμούς στον όμιλο. Όντας στην τρίτη θέση του πέμπτου γκρουπ, έχοντας 3. Πρώτη είναι η Μπάγερν Μονάχου με 6 και ακολουθεί η Μπενφίκα με 4. Ουραγός η Ντιναμό Κιέβου με 1. Στις 22:00 η Μπενφίκα υποδέχεται την Μπάγερν.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ!

Δεύτερη νίκη στον 7ο όμιλο για την εξαιρετική Red Bull Σάλτσμπουργκ! Οι Αυστριακοί είναι αήττητοι, μετά και το 3-1 στην έδρα τους κόντρα στην Βόλφσμπουργκ. Η ομάδα του Γιάισλε, εντυπωσιάζει με το εξαιρετικό επίπεδο ποδοσφαίρου της και τα αποτελέσματα την επιβραβεύουν. Όντας ήδη το μεγάλο φαβορί για μια θέση στους «16».

Ο Αντεγέμι μόλις στο 3ο λεπτό δεν έκανε λάθος από πλεονεκτική θέση κι άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς. Αλλά οι Γερμανοί «απάντησαν» και ισοφάρισαν το ματς με τον Νμέτσα να κάνει το 1-1 στο 15’!

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στη Σάλτσμπουργκ, που βρήκε όχι ένα, αλλά δύο γκολ για να πάρει σπουδαία νίκη. Ο Οκαφόρ ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων που διαμόρφωσαν το 3-1, στο 65ο και 77ο λεπτό.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Σάλτσμπουργκ έχει πλέον 7 βαθμούς στην κορυφή του ομίλου. Ακολουθεί η Σεβίλλη με 2, όσους έχει και η Βόλφσμπουργκ. Ουραγός με 1 η Λιλ. Στις 22:00 η Λιλ φιλοξενεί τη Σεβίλλη.

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα