Champions League - 7ος όμιλος: Διπλή πρόκριση, εύκολα για Μπαρτσελόνα, με ανατροπή για Γιουβέντους

Champions League: Την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης εξασφάλισαν Μπαρτσελόνα (4-0 την Ντιναμό Κιέβου) και Γιουβέντους (2-1 τη Φερεντβάρος).

Η Μπαρτσελόνα τα κατάφερε άνετα μετά το πέρασμα από το Κίεβο επί της Ντιναμό με 4-0.

Το παιχνίδι στο Κίεβο είχε σημαδευτεί από τις απουσίες, κάτι που φάνηκε στο κάκιστο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες έκαναν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Από τους Ουκρανούς απουσίασαν εξαιτίας κορονοϊού οι αμυντικοί Σαμπάνοφ, Σιρότα, οι μέσοι Ντουελούντ, Τσιγκάνκοφ και ο εξτρέμ Ροντρίγκεζ, ενώ τραυματίες ήταν οι αμυντικοί Τίντσικ, Μπούρντα και ανέτοιμος ο χαφ Σίντορτσουκ!

Για την Μπαρτσελόνα, τραυματίες ήταν οι αμυντικοί Πικέ, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Αραούχο, ο μέσος Μπουσκέτς και ο επιθετικός Ανσού Φατί. Επιπλέον, πήραν άδεια για να ξεκουραστούν ο Μέσι και ο Ντε Γιόνγκ!

Ωστόσο, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν κατάφερε να φτάσει εύκολα στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Η αρχή έγινε στο 52’ με το πρώτο γκολ του Αμερικανού Ντεστ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Στο 57’ ο Μπρέιθγουεϊτ «καθάρισε» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη με το πρώτο του γκολ στη σεζόν, δεύτερο συνολικά με τη φανέλα της «Μπάρτσα» και πρώτο σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, ενώ στο 70’ με πέναλτι έκανε το 0-3.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 92’ ο Αντουάν Γκριεζμάν.

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση εξασφάλισε και η Γιουβέντους, αλλά με πολύ πιο αγχωτικό τρόπο.

Η «Μεγάλη Κυρία» βρέθηκε να χάνει 0-1 από τη Φερεντσβάρος και παρότι ισοφάρισε νωρίς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, εν τέλει χρειάστηκε το γκολ του Μοράτα στις καθυστερήσεις για να πανηγυρίσει την πρόκριση από την 4η αγωνιστική του Champions League.

Δείτε στην gallery τη βαθμολογία του ομίλου:

Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)