Champions League: Πέρασε από το Τορίνο η Μπάρτσα - Πεντάρα για Γιουνάιτεντ (photos+videos)

Champions League: Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Γιουβέντους, επικρατώντας 2-0 στο Τορίνο - Μεγάλη εμφάνιση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «σκόρπισε» 5-0 την Λειψία - Όλα τα αποτελέσματα.

Αντίδραση μετά την ήττα στο clasico με την Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε η Μπαρτσελόνα, καθώς η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν πέρασε από το Τορίνο, επικρατώντας 2-0 της Γιουβέντους, που εμφανίστηκε χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο λόγω κορονοϊού. Έτσι, οι Καταλανοί είναι στην κορυφή του 7ου ομίλου, αφήνοντας την «Γηραιά Κυρία» στην δεύτερη θέση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντιναμό Κιέβου «αυτοκτόνησε» στην Βουδαπέστη, καθώς έμεινε στο 2-2 με την Φερεντσβάρος, παρά το γεγονός πως είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα, τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Λειψία για τον 8ο όμιλο, καθώς «διέλυσε» τους Γερμανούς 5-0. Το «συγκρότημα» του Όλε Γκούναρ Σόλτσκιερ έφτασε στο 2Χ2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράσφορντ που σημείωσε χατ-τρικ σε 18 λεπτά. Παράλληλα, την πρώτη της νίκη στο γκρουπ σημείωσε η Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς πέρασε 2-0 από την Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Μπασακσεχίρ.

Στον 5ο όμιλο, Τσέλσι και Σεβίλλη πανηγύρισαν τις πρώτες τους νίκες και τέθηκαν επικεφαλής της βαθμολογίας. Οι «μπλε» έκαναν… παρέλαση στο Κράσνονταρ, μια και επιβλήθηκαν 4-0 της ομώνυμης ομάδας, την στιγμή που οι Ανδαλουσιάνοι έκαμψαν με δυσκολία την αντίσταση 1-0 της Ρεν. Οι Λονδρέζοι και οι Ισπανοί έχουν από 4 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τους Ρώσους και τους Γάλλους.

Τέλος, στον 6ο όμιλο, η Μπορούσια Ντόρτμουντ υποχρέωσε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Οι Βεστφαλοί δυσκολεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό, αλλά με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, πήραν το «τρίποντο» 2-0. Στην… μάχη της κορυφής, η Κλαμπ Μπριζ και η Λάτσιο έμειναν στο 1-1, σ’ ένα ματς που οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για τη νίκη.