Γκλάντμπαχ-Ρεάλ 2-2: «Ζωντανή» με γκολ στο 87’ και το 93’ η «βασίλισσα» (videos+photos)

Champions League: Άνω κάτω ο δεύτερος όμιλος, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να σώζει τα προσχήματα στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Γκλάντμπαχ.

Αντιμέτωπη με ένα ανεπανάληπτο κάζο, μετά την ήττα-σοκ στην πρεμιέρα από τη Σαχτάρ, βρισκόταν για 87 λεπτά στη Γερμανία, η Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Γκλάντμπαχ μετά το 2-2 στο Μιλάνο με την Ίντερ στην πρεμιέρα του Champions League κρατούσε μια μεγάλη νίκη στα χέρια της, με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Τουράμ, γιο του Λιλιάν (παλιού συμπαίκτη του Ζινεντίν Ζιντάν).

Ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 33’ με υπέροχο πλασέ μετά από αλλεπάλληλα λάθη της άμυνας της Ρεάλ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε νέο δώρο από τον Κουρτουά και έκανε το 2-0 απέναντι σε μια «βασίλισσα» που έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει.

Κι όμως… Η φανέλα των Μαδριλένων «μίλησε» εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα. Στο 87’ ο Μπενζεμά (με υπέροχο γυριστό) και ο Κασεμίρο στο 93’ (με κοντινή προβολή) τιμώρησαν την γερμανική άμυνα με αποτέλεσμα η Ρεάλ να μείνει ζωντανή και να πηγαίνει στους δύο «τελικούς» με την Ίντερ έχοντας ακόμα ελπίδες για… ανατροπή στον όμιλο.

Οι συνθέσεις

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Ελβέντι, Γκίντερ, Λάινερ, Μπενσεμπαϊνί, Στιντλ (79' Βολφ), Κράμερ, Χόφμαν, Νόιχαουζ, Πλεά (79' Εμπολό), Τιράμ (71' Ερνάν)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Λούκας Βάθκεθ, Καζεμίρο, Βαλβέρδε, Κρόος (71' Μόντριτς), Ασένσιο (84' Ροντρίγκο), Βινίσιους (70' Αζάρ), Μπενζεμά.