Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Κλαμπ Μπριζ 1-2: Η μεγάλη «απόδραση» από τη Ρωσία (videos)

Champions League: Τεράστιο «διπλό» στην πρεμιέρα των ομίλων πανηγύρισε η Κλαμπ Μπριζ, η οποία επικράτησε 2-1 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην Ρωσία με γκολ στις καθυστερήσεις.

Οι Βέλγοι ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ πριν την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς τρία βασικά στελέχη τους δεν ταξίδεψαν στην Αγία Πετρούπολη, λόγω του κορονοϊού, μια και βρέθηκαν θετικοί. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο πως δεν… καταλάβαίνουν από τίποτα και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη, απέναντι στους Πρωταθλητές Ρωσίας, χάρις σε τέρμα του 19χρονου Σαρλ Ντε Κετελέρε στο ντεμπούτο του.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση από την αρχή του αγώνα και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, ωστόσο, στην καλύτερη στιγμή της, με την κεφαλιά του Βάνακεν, πριν το τέλος του ημιχρόνου, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κερζάκοφ, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, η Κλαμπ Μπριζ άνοιξε το σκορ με τον Ντένις στο 63ο λεπτό, σε μία φάση διαρκείας στα καρέ της Ζενίτ, όπου ο επιθετικός των Βέλγων με προβολή βρήκε τον… δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Οι Πρωταθλητές Ρωσίας προσπάθησαν να αντιδράσουν από το τέρμα που δέχθηκαν και 11 λεπτά αργότερα, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (1-1) με τον Λόβρεν. Ο δυναμικός αμυντικός της Ζενίτ έπιασε έναν τρομερό… κεραυνό, η μπάλα χτύπησε το δοκάρι, στην πλάτη του Χόρβατ και κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Ωστόσο, οι συγκινήσεις δεν είχαν… τελειώσει στην αναμέτρηση, καθώς ο 19χρονος Σαρλ Ντε Κετελέρε στο ντεμπούτο του «πάγωσε» την Αγία Πετρούπολη. Συγκεκριμένα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, έγραψε το τελικό 2-1 για τους Βέλγους.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σεργκέι Σέμακ): Κερζακόφ, Καραβάεφ, Λόβρεν, Ρακίτσκι, Κρούγκοβοϊ, Μπάριος, Οζντοέφ (84' Ερόκιν), Κουζιαέφ (72' Γουεντέλ), Ντριούσι (72' Μόστοβοϊ), Αζμούν, Τζιούμπα.

Κλαμπ Μπριζ (Φιλίπ Κλεμάν): Χόρβατ, Σόμπολ, Μέχελε, Ρίκα, Μάτα, Ριτς, Φόρμερ, Βάνακεν, Ντε Κετέλερε, Ντιατά (77' Λανγκ), Ντένις (82' Μπάτζι).

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)