Champions League: Ματσάρα χωρίς νικητή το Βαλένθια-Τσέλσι! (videos)

Απίστευτο παιχνίδι στο «Μεστάγια» με Βαλένθια και Τσέλσι να μένουν στο 2-2 και να μην καταφέρνει καμία από τις δυο να «καθαρίσει» την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Φανταστικός ο όγδοος όμιλος του Champions League, θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και την τελευταία αγωνιστική. Πριν τη σέντρα της 5ης «στροφής», Βαλένθια, Τσέλσι και Άγιαξ είχαν από επτά βαθμούς με τις «νυχτερίδες» να υποδέχονται τους Λονδρέζους στο «Μεστάγια». Όποια ομάδα κατάφερνε να πάρει τη νίκη θα εξασφάλιζε και την πρόκριση στους «16» του Champions League, αφήνοντας την άλλη να… ψάχνει βαθμούς και συνδυασμούς την τελευταία αγωνιστική.

Η Βαλένθια πήρε προβάδισμα στο 40’ με τον Σολέρ, όμως, ο Κόβατσιτς ένα λεπτό μετά έφερε το ματς στα ίσα. Ο τραυματισμός του Έιμπραχαμ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δεν επηρέασε την Τσέλσι, που μπήκε δυνατά στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε γκολ με τον Πούλισικ στο 50’. Οι γηπεδούχοι στο 65’ είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 65’ με πέναλτι του Παρέχο όμως ο Κέπα απέκρουσε, δεν έκανε ωστόσο το ίδιο στο φοβερό τελείωμα του Βας στο 82’. Μετά το 2-2 το ματς έγινε… ροντέο με φοβερές ευκαιρίες να χάνονται κι από τις δυο ομάδες αλλά καμία να μην βρίσκει δίχτυα. Έτσι, Βαλένθια και Τσέλσι έχουν από οκτώ βαθμούς, με τον Άγιαξ να παίζει με τη Λιλ στη Γαλλία και να έχει 7. Την τελευταία αγωνιστική η Τσέλσι υποδέχεται τη Λιλ ενώ η Βαλένθια πάει στο Άμστερνταμ κι αναμένεται… δραματικό φινάλε.

Έμεινε... ζωντανή η Ζενίτ

Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς της ημέρας, η Ζενίτ νίκησε εύκολα 2-0 τη Λιόν στη Ρωσία. Η ρωσική ομάδα επί της ουσίας εξασφάλισε μίνιμουμ την 3η θέση αφού πήγε στους 7 και ισοβαθμεί με τους Γάλλους. Στην κορυφή του ομίλου είναι η Λειψία με 9 που υποδέχεται τη Μπενφίκα των 3 βαθμών. Την τελευταία αγωνιστική παίζουν Λιόν – Λειψία και Μπενφίκα – Ζενίτ, οπότε κι εδώ είναι όλα ανοικτά για την πρόκριση. Για την ιστορία, τα γκολ των νικητών στην Αγία Πετρούπολη πέτυχαν οι Ντζιούμπα στο 42’ και Οζντόεφ στο 84’ της αναμέτρησης.

Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής