Ολυμπιακοί Αγώνες-Χάντμπολ: Πήραν τα ντέρμπι Ρωσία και Μαυροβούνιο - «Σεφτέ» για Ανγκόλα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε τα αποτελέσματα από το ολυμπιακό τουρνουά χάντμπολ των γυναικών

Τη δεύτερη νίκη της στο Β' όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ σημείωσε η γυναικεία ομάδα της Ρωσίας, η οποία επικράτησε, μετά από συναρπαστικό ματς, με 28-27 (μολονότι ήταν πίσω στο ημίχρονο με 17-15) της Γαλλίας, υποχρεώνοντας την στη δεύτερη ήττα της μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Η Εκατερίνα Ιλίνα οδήγησε την επίθεση των νικητριών, σημειώνοντας εννιά τέρματα, διαλύοντας την αντίπαλη άμυνα.

Τη δεύτερη νίκη της στον Α' όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ σημείωσε και η γυναικεία ομάδα του Μαυροβουνίου, η οποία επικράτησε με 28-26 (13-11 ημίχρονο) της Κορέας, υποχρεώνοντας την στην τρίτη ήττα της μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Η Γιοβάνκα Ραντίτσεβιτς οδήγησε την επίθεση των νικητριών, σημειώνοντας έξι τέρματα, ενώ από την Κορέα ξεχώρισε η Μικιεόνγκ Λι με 10.

Τέλος, την πρώτη νίκη της στον Α' όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα της Ανγκόλας, η οποία επικράτησε με 28-25 (15-13 ημίχρονο) της Ιαπωνίας, υποχρεώνοντας την «οικοδέσποινα» των Αγώνων στην τρίτη ήττα της μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Από πέντε τέρματα σημείωσαν οι Νατάλια Σάντος, Αλμπερτίνα Κασόμα και Ιζαμπέλ Γκουϊαλό, οδηγώντας την Ανγκόλα στη νίκη, ενώ από την Ιαπωνία ξεχώρισε η Νοζόμι Χάρα με 6.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ