Αίμος-Κρόνος 2-3

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Κρόνο Αθηνών, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου στη Γ’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα του Θοδωρή Τάμπα κατάφερε να «αποδράσει» από την Πετρούπολη με τους τρεις βαθμούς της νίκης και να διατηρηθεί έτσι σε τροχιά ανόδου έχοντας 51 βαθμούς με το Κουκάκι να είναι δεύτερο με 50 και τον Φωστήρα Καισαριανής να παραμένει πρώτος με 56 βαθμούς.

Στο παιχνίδι που έγινε το πρωί της Κυριακής (10/04), παρά τα πολλά προβλήματά της και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15’ με γκολ του Φ. Τάλιουρα, η ομάδα του Κρόνου μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει την πολύτιμη νίκη. Ο Κρόνος κατάφερε λοιπόν πριν τη λήξη του ημιχρόνου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 41’ το σουτ του Μπαλτσαβιά σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σκαρλάτος έσπρωξε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αίμος ωστόσο ήταν αυτός που αιφνιδίασε και στις αρχές της επανάληψης. Η ομάδα της Πετρούπολης στο 52’ με τον Ν. Τάλιουρα κατάφερε να κάνει το 2-1 αλλά στο 75’ ο Τάτσης ισοφάρισε εκ νέου για τον Κρόνο. Για την ομάδα της Κυψέλης, ήταν ευεργετική η αλλαγή που έκανε ο Θοδωρής Τάμπας, περνώντας στο 61’ τον Γρηγορίου στη θέση του Σελάνσι.

Κι αυτό γιατί ο Γρηγορίου ήταν… η «χρυσή» αλλαγή του Κρόνου. Στο 90’ κατάφερε να σκοράρει και με το τελικό 2-3 που διαμορφώθηκε στην Πετρούπολη, ο Κρόνος πήρε μια ακόμα νίκη, την πέμπτη συνεχόμενη τις τελευταίες αγωνιστικές.

ΑΙΜΟΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: Φύλλας, Πλατοκούκης (65’ Μωραΐτης), Οικονομόπουλος, Χίλας, Κουλίρα Α., Κουλίρα Ε., Μαρκεζίνης (56’ Ράπτης, 86’ Κυριακόπουλος), Ζαχαρίας, Τάλιουρας Δ., Τάλιουρας Ν., Τάλιουρας Φ.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Τσάλος, Μπιρμπίλης, Τάτσης, Ασημακόπουλος, Τομαράς, Μπαλτσαβιάς, Δήμας, Δαμασκηνός (46’ Ασημακόπουλος Π.), Σελάνσι (61’ Γρηγορίου), Σκαρλάτος (90’+1’ Καγιάς), Λιανόπουλος

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του