ΕΠΣ Λακωνίας: «Αγρίεψε» η Σπάρτη και… γάζωσε τον Αστέρα Βλαχιώτη

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, με δέκα γκολ στο σύνολό του, η Σπάρτη συνέτριψε 8-2 τον Αστέρα Βλαχιώτη ο οποίος έκανε το… λάθος να προηγηθεί.

Για πρώτη φορά η Σπάρτη στο γήπεδο της βρέθηκε πίσω στο σκορ και μάλιστα από το 1’ όταν ο Κουτσοβασίλης σημείωσε το πρώτο τέρμα για τον Αστέρα. Η χαρά όμως για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε πολύ καθώς στο 3’ ο Τσούκλης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Κουτσοβασίλης είχε όμως διαφορετική άποψη και στο 5’με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε ξανά τον Αστέρα μπροστά.

Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν άμεσα και στο 12’ με τον Γκέρτσο ισοφάρισαν 2-2 το παιχνίδι και άλλαξαν την ροή του αγώνα, καθώς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ με τους Τσούκλη στο 28’, Σεμερτζίδη στο 33’, Σπιροπάλι στο 36’και τον Χοτζάι στο 40’, με τον δείκτη του σκορ να έχει ανέβει στο 6-2.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας παρά το σοκ του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε δυνατά θέλοντας να πετύχει κάτι καλύτερο, χωρίς να καταφέρει τίποτα ουσιαστικό, καθώς η Σπάρτη στο 52’ με τον Τσούκλη έκανε το 7-2.

Δεν έφτανε η διαφορά των πέντε γκολ για τον Αστέρα, ήρθε στο 55’ η αποβολή με κόκκινη κάρτα του Λάτση και το τέλος της προσπάθειας των φιλοξενούμενων. Από εκεί και περά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσα, η Σπάρτη πέτυχε άλλο ένα τέρμα με τον Τούντα στο 70’ και διαμόρφωσε το τελικό 8-2.

ΣΠΑΡΤΗ: Γαρόζης, Πετρόπουλος (75’ Μοσχογιάννης), Πρασσάς, Λάππας, Σπηλιωτόπουλος, Χοτζάι, Σπιροπάλης (60’ Τούντας), Τσούκλης (68’ Ηλιόπουλος), Γκέρτσος, Αράπογλου, Σεμερτζίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ: Κούρλας (46’ Κουβούσης), Λάτσης, Σίμος, Μαντζαβράκος (65’ Νικολακάκης), Ιόργκι, Κορνέζος, Μαργαρίτης, Μπατιστάκης, Μιχαλάκης Κουτσοβασίλης (85’ Κουβούσης Δ.), Πατσουράκος