Παράσταση διαμαρτυρίας από τον Ελευσινιακό

Τα παράπονά της στην ΕΠΣ Δυτικής Αττικής εξέφρασε η διοίκηση του Ελευσινιακού, για τη διαιτησία του Στρατή, στον αγώνα με τον Πανελευσινιακό, μέσω επιστολής που απέστειλε.

Αναλυτικά το κείμενο της επιστολής:

«Την Κυριακή 9/10/2011 στο Δημοτικό Στάδιο Ελευσίνας διεξήχθη ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ Πανελευσινιακού – Ελευσινιακού σε ένα πολύ ωραίο κλίμα στο όποιο συνέβαλαν και οι δυο διοικήσεις γι’ αυτό.

Στο γήπεδο συγκεντρώθηκε αρκετός κόσμος και σε αυτό συνέβαλε και η νέα ομάδα του Ελευσινιακού.
Σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα μας αδικήθηκε σε δυο φάσεις καθοριστικές για την εξέλιξη του παιχνιδιού.
Συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό του παιχνιδιού και ενώ το σκορ ήταν 1-0 υπέρ του Πανελευσινιακού, ο ποδοσφαιριστής μας, Βούκα, πλασάρει στην κενή εστία και ο ποδοσφαιριστής του Πανελευσινιακού, Ευαγγέλου, ανακόπτει την πορεία της μπάλας, λίγο πριν την γραμμή, χρησιμοποιώντας και το δεξί του χέρι.

Προς έκπληξη όλων, ο διαιτητής της αναμέτρησης, αντί να αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή της γηπεδούχου ομάδας και να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών, διέταξε την συνέχιση του αγώνα.
Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 65ο  λεπτό του αγώνα σε φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα μας, αναίτια αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή μας κι ενώ αυτός ήταν ακόμη κάτω με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα, διότι έβρισε!!!

Η εξέλιξη του αγώνα μετά, όπως καταλαβαίνετε για την ομάδα μας, δεν είχε καμία σημασία.
Εδώ όμως θα θέλαμε να πούμε ότι ακόμη και εάν έβρισε στο πρώτο ημίχρονο, ο διαιτητής της αναμέτρησης γιατί δεν συγκινήθηκε όταν ο Ανδρεάδης, ποδοσφαιριστής του Πανελευσινιακού «περιέλουζε» με απρεπείς και αρκετούς χαρακτηρισμούς τον επόπτη κ. Παστρωμά, σε δύο περιπτώσεις κι ενώ ο διαιτητής ειδικά στην μία, ήταν μόλις 2 μέτρα από το συμβό;

Οι φωνές του Ανδρεάδη έφτασαν μέχρι την πλατεία Ηρώων της πόλης. Στο 90ο  λεπτό επίσης του αγώνα, χωρίς βέβαια αυτό να καθορίζει την εξέλιξή του, διότι είχε εκ των προτέρων καθοριστεί, ο διαιτητής χαρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή RAED του Πανελευσινιακού που ανέκοψε την πορεία της μπάλας με το χέρι.

Εμείς είμαστε μια νέα ομάδα που έχουμε εμπιστοσύνη στους διαιτητές της Ένωσής μας και θεωρούμε ότι απλά ήταν λάθη της στιγμής. Απλά θέλουμε όλοι οι αγώνες μας να έχουν μια διαιτησία, πενήντα – πενήντα.

Ο Πανελευσινιακός που είναι η μεγαλύτερη ομάδα της πόλης, αλλά και της ΕΠΣΔΑ, θεωρούμε ότι δεν έχει την ανάγκη καμιάς διαιτητικής προστασίας.
Κλείνοντας, θέλουμε να ευχαριστήσουμε την διοίκηση του Πανελευσινιακού, για την φιλοξενία, την οποία κι εμείς θα ανταποδώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στον δεύτερο γύρο».

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Σήκωσε το Κύπελλο ο ΠΑΟΚ μετά από συγκλονιστικό τελικό
Απίστευτα πράγματα: Τούρκοι αποδοκίμασαν την αποστολή του Παναθηναϊκού, κινήθηκαν κατά Αταμάν!