Για την ανατροπή η Φίτεσε

Στην Ολλανδία αγώνες μπαράζ για την έξοδο στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ, η Φιτέσε καλείται να ανατρέψει την ήττα με 2-1 από την Γκρόνινγκεν. Στη Β’ Ιταλίας πρώτος αγώνας για την ημιτελική φάση των μπαράζ ανόδου, με την Τσιταντέλα να υποδέχεται την Μπενεβέντο.

Στην Ολλανδία τέσσερις ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 5-8 διεκδικούν μια θέση για το Γιουρόπα Λιγκ της νέας σεζόν μέσω αγώνων μπαράζ. Διεξήχθησαν τα πρώτα ματς της ημιτελικής φάσης και στο ζευγάρι Γκρόνινγκεν – Φίτεσε έγινε η έκπληξη, η γηπεδούχος επικράτησε με 2-1 και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό των μπαράζ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, προβλέπονται παράταση/πέναλτι σε περίπτωση επανάληψης του 2-1 του πρώτου αγώνα. Η Φιτέσε στην κανονική περίοδο είχε εξαιρετική εντός έδρας επίδοση με 10-6-1, μπορεί να ανατρέψει την ήττα 2-1 στο πρώτο ματς και να πάρει την πρόκριση στον τελικό, ο άσος στο 1,67 στον ΟΠΑΠ.

Η Τσιταντέλα υποδέχεται την Μπενεβέντο, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ ανόδου στη Β’ Ιταλίας. Η γηπεδούχος ομάδα του Ρομπέρτο Βεντουράτο έχει αγωνιστικό ρυθμό καθώς συμμετείχε στον πρώτο προκριματικό γύρο και μάλιστα έκανε την έκπληξη, ανατρέποντας το πλεονέκτημα έδρας της Σπέτσια, επικρατώντας με 2-1. Αντίπαλος η Μπενεβέντο, η οποία έχει το απόλυτο αβαντάζ έδρας στα πλέι-οφ, τερματίζοντας στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου. Οι δύο ομάδες τρέχουν σερί με ευρεία σκορ, η Τσιταντέλα έχει 7/8 τελευταία Over 2,5, για την Μπενεβέντο η επίδοση είναι 8/9 τελευταία. Θα πάμε στο συνετότερο 1,72 του ΟΠΑΠ στο G/G.