Μάχη για την πρόκριση

Γουέστ Μπρομ και Αστον Βίλα μάχονται για την πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου στην Premier League. Η Βίλα επικράτησε 2-1 στο πρώτο ματς, η Γουέστ Μπρομ έχει σημαντικές απουσίες στην επίθεση αλλά και αρκετές λύσεις για να καλύψει τα κενά.

Ημιτελική ρεβάνς των πλέι-οφ της Championship, για την άνοδο στην Premier League. Η Γουέστ Μπρομ υποδέχεται την Αστον Βίλα, καλείται να ανατρέψει το 2-1 του πρώτου αγώνα για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό, έχει όμως να αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα στην επίθεση. Λόγω τιμωρίας θα απουσιάσει ο πρώτος σκόρερ Γκέιλ (23 γκολ), ενώ δύο αγωνιστικές ποινής «χρωστάει» και ο παρτενέρ του στην επίθεση Ρόμπσον-Κανού (4 γκολ). Παρόλα αυτά η Γουέστ Μπρομ είναι ομάδα που μπορεί να βρει λύσεις στο επιθετικό σκέλος, είχε τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της κανονικής περιόδου στην κατηγορία με 87 γκολ. Εξαιρετική επίθεση και η Αστον Βίλα, με 82 γκολ στην κανονική περίοδο, το G/G στο 1,50 του ΟΠΑΠ μπορεί να αναζητηθεί.

Στη Β’ Ολλανδίας, επίσης ρεβάνς για τα πλέι-οφ ανόδου στην ανώτερη κατηγορία. Η Αλμερε Σίτι υποδέχεται την Καμπούρ, το πρώτο ματς μετά από πολύ γρήγορο ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες έληξε 2-2, δίνοντας ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στην Αλμερε. Η γηπεδούχος και στην κανονική περίοδο έδειξε καλύτερη από την Καμπούρ, κερδίζοντάς την και στους δύο αγώνες (2-1, 1-0), ενώ και στο πρώτο ματς των πλέι-οφ ήταν ανώτερη και από δικά της λάθη έμεινε στο 2-2. Προβάδισμα νίκης για την Αλμερε Σίτι, στο 1,85 του ΟΠΑΠ.