Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -24 και κέρδισε το φιλικό με τη Βαρέζε

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με νίκη (96-85 τη Βαρέζε στην παράταση) το φιλικό τουρνουά City of Cagliari στην Ιταλία, επιστρέφοντας από το -24 με καλό δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -24 από τη Βαρέζε, προβληματίζοντας με την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με εξαιρετικό δεύτερο μέρος γύρισε το ματς, βρέθηκε να προηγείται και εν τέλει πήρε τη νίκη με 96-85 στην παράταση, παρά την... προσπάθεια της απαράδεκτης διαιτητικής τριάδας να τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια με φάουλ μετά τη λήξη του χρόνου!

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν «πιασμένοι», χωρίς κίνηση και τρεξίματα στο πρώτο μέρος, προϊόν και της πρωινής προπόνησης που είχε βάλει στο πρόγραμμα ο Ντέγιαν Ράντονιτς μετά το χθεσινοβραδινό ματς. Ωστόσο, στην επανάληψη έδειξαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο απέναντι σε μια ομάδα χαμηλότερης δυναμικής και βγάζοντας αντίδραση έφτασαν στην επικράτηση (το λιγότερο σημαντικό σε αυτό το σημείο της προετοιμασίας).

Εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος από τους Λευτέρη Μποχωρίδη (6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 23 λεπτά), Γιώργο Καλαϊτζάκη (16 πόντους, 6 ριμπάουντ), Λευτέρη Μαντζούκα (17 πόντους, 8 ριμπάουντ), Ντέρικ Ουίλιαμς (16 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Θετικά στοιχεία και από τον Άντριου Άντριους, που πέτυχε 14 πόντους σε 17 λεπτά με 4/7 σουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τη λευκή εμφάνιση, με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να ξεκινά με τους Γ. Καλαϊτζάκη, Άντριους, Γκουντάιτις, Ουίλιαμς και Ουόλτερς. Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν απελπιστικά άστοχοι στην πρώτη περίοδο με 0/8 δίποντα, χωρίς κίνηση και καλή κυκλοφορία, με αποτέλεσμα να βρεθούν από νωρίς πίσω στο σκορ με τη Βαρέζε να βρίσκει στόχο σε 5 τρίποντα στα πρώτα λεπτά και να προηγείται 23-12 στο 8'. Με τον Πάρις Λι να περνά στο παρκέ η εικόνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε κάπως και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-16 με τρίποντο του Αμερικανού πίσω από το κέντρο.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» μείωσαν στους 3 (23-20), αλλά η Βαρέζε με νέο σερί ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (36-26), ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης πέτυχε το πρώτο δίποντο του Παναθηναϊκού μετά από σχεδόν 15 λεπτά αγώνα! Η κούραση άρχισε να κάνει ακόμα περισσότερο την εμφάνισή της στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους, με τη Βαρέζε να ξεφεύγει με +20 (50-30), καθώς πέρα από την αστοχία και τις αργές αντιδράσεις αμυντικά, άρχισαν να χάνονται και τα ριμπάουντ. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 50-32, με τον Ράντονιτς να έχει έντονα παράπονα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -24 (56-32), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, παρουσιάστηκε... άλλη ομάδα στο παρκέ. Με τον Μποχωρίδη σε δίδυμο μαζί με τον Λι (ο Ουόλτερς προφυλάχθηκε λόγω χτυπήματος στο πρώτο μέρος), καλή άμυνα και τους Μαντζούκα και Γιώργο Καλαϊτζάκη να δίνουν λύσεις επιθετικά, μαζί με τους Ουίλιαμς και Γκουντάιτις, οι «πράσινοι» ροκάνισαν τη διαφορά.

Βρέθηκαν στο -12 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και προσπέρασαν για πρώτη φορά 4:40 από το τέλος με τρίποντο του Καλαϊτζάκη. Το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντιο μέχρι το τέλος, ο Ουίλιαμς με 1/2 ισοφάρισε 81-81 3,4 δεύτερα πριν το τέλος, με τους διαιτητές να ανακαλύπτουν φάουλ που ήταν εκπρόθεσμο και έκανε έξαλλους τον Ράντονιτς και τους υπόλοιπους ανθρώπους στον πάγκο της ομάδας. Η Βαρέζε ωστόσο αστόχησε και στις 2 βολές σε νεκρό χρόνο, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και καθάρισε σχετικά εύκολα, με τον Άντριους και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Δεκάλεπτα: 23-16, 50-32, 71-59, 81-81, 85-96