Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 87-54: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο «κυνήγι» του τίτλου

«Στάση» στις δυο σερί νίκες του Παναθηναϊκού έγινε στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να επικρατεί εμφατικά με 87-54 και να κάνει το 3-2 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και στις δυο πλευρές του γηπέδου στο Φαληρικό «γήπεδο» (χωρητικότητας 150 ατόμων) και πέτυχε σπουδαία νίκη με 87-54 για το 3-2 στη σειρά των τελικών της Α1.

Πλέον η σειρά πηγαίνει στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό να θέλει να χρησιμοποιήσει την έδρα υπέρ του και να φέρει τη σειρά και πάλι στα ίσα. Θυμίζουμε πως η πρωταθλήτρια ομάδα κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 33 πόντους. Κορυφαία σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικές ήταν και οι Βίτολα και Νικολοπούλου με 16. Για τον Παναθηναϊκό η παρουσία της Μπουντούρη ήταν στα θετικά του ματς με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Ο αγώνας

Καταστροφικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο. Ο Ολυμπιακός με τους 150 φιλάθλους του να βρίσκονται κυριολεκτικά με το ένα πόδι στο παρκέ είχε ανεβασμένη ψυχολογία και σκόραρε 22 πόντους σε ένα δεκάλεπτο έναντι μόλις 6 του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινες» έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 7:47 με τη Λύμουρα να ευστοχεί για τρεις για το 7-5. Έκτοτε οι παίκτριες του Ζίμπαρτς έτρεξαν ένα σερί 13-0 με τις «πράσινες» να μη βρίσκουν λύσεις σε καμία πλευρά του παρκέ με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 22-6.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε κάπως την εικόνα του με τη Ριντ να «παίρνει μπροστά», χωρίς ωστόσο να «απειλούν» τον Ολυμπιακό επί της ουσίας που διατήρησε βραχέα κεφαλή με 20+ πόντους σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο. Το +24 ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις βολές της Μπουντούρη να διαμορφώνουν το 43-21 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Σταμολάμπρου έστειλε στο +28 τη διαφορά με 2/2 τρίποντα (49-21), ωστόσο οι παίκτριες της Καπογιάννη «πάγωσαν» επιθετικά τον Ολυμπιακό και κατάφεραν με την Ελισσάβετ Μπουντούρη που εξελίχθηκε σε παράγοντα Χ, να μειώσουν στους 15 (54-39 στο 28’). Οι Πειραιώτισσες με τη Βίτολα και την Σταμολάμπρου να πετυχαίνουν 4 αναπάντητους πόντους πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +19 και 58-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινες» προσπάθησαν να ροκανίσουν κι άλλο τη διαφορά αλλά οι γηπεδούχες με ένα 11-0 σερί λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στο Φάληρο ανέβηκαν και πάλι στο +28 (73-45). Τα τελευταία 4΄απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να επιστρέψει και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πανηγυρίσει την τρίτη του νίκη για το 3-2 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54