Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-53: Ισοφάρισαν οι «πράσινες» σε 2-2 και βάζουν «φωτιά» στους τελικούς

«Καυτός» Παναθηναϊκός βάζει φωτιά στη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό με δυο συνεχόμενες νίκες και το 2-2 μετά την επικράτηση στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» με 61-53

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στη Λεωφόρο και με φόρα από το μπρέικ στο ΣΕΦ φώναξε βροντερό «παρών», κάνοντας το 2-2 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.

Καθοριστική για ακόμα ένα ματς ήταν η άμυνα και η Ριντ που έκανε τρομερό παιχνίδι με 23 πόντους αν και αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά με πέντε φάουλ. Η Αμερικανίδα ήταν κορυφαία και έκανε τη διαφορά για την ομάδα της, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα τίτλου, έχοντας την Πλουφ πρώτη σκόρερ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι «αιώνιοι» ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (4-6 στο 5'). Ωστόσο, με τη Ριντ πρωταγωνίστρια οι «πράσινες» ξεκίνησαν να... βομβαρδίζουν την μπασκέτα του Ολυμπιακού με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 17-10 με τις «ερυθρόλευκες» να επιδίδονται σε ρεσιτάλ αστοχίας.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στην έναρξη της δεύτερης περιόδου με το «τριφύλλι» να μη βρισκει σκορ και τον Ολυμπιακό με την Πλουφ σε πρώτο ρόλο να μειώνει την ψαλίδα της διαφοράς (17-20), στο 13’ με ένα σερί 10-0. Οι γυναίκες της Ελένης Καπογιάννη δεν άργησαν να επιστρέψουν, για να ξεφύγουν ακόμη και στο +5 (29-24), στο 17’. Εκεί, ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τη Σταμολάμπρου και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά, με τις βολές τις Φιτζέραλντ να διαμορφώνουν το 31-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι «ερυθρόλευκες» κρατούσαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το 24'  (37-40) με τη Ριντ να φέρνει και πάλι την ισορροπία για το 40-40. Η Φιτζέραλντ ανέβασε ρυθμούς για να μεγαλώσει και πάλι το «πράσινο» προβάδισμα με το σκορ της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται ως 46-42.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς δεν τα έβαλαν εύκολα κάτω και μπήκαν δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο για να φέρουν και πάλι την ισορροπία στο ματς με 46-46. Από τότε ο Παναθηναϊκός που έπαιξε χωρίς τη Ριντ τα τελευταία λεπτά στη Λεωφόρο, καθώς είχε φορτωθεί με φάουλ, με απανωτές άμυνες και την Χολμς μπροστά έφεραν την κατάρρευση στις «ερυθρόλευκες» που… ξέχασαν να σκοράρουν και έτσι οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με το τελικό 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53