Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-81: «Πράσινο πάρτι» στο ΣΕΦ και έβαλε «φωτιά» στους τελικούς (vids+pics)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι «πράσινες» επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους στο ΣΕΦ και επικράτησαν (76-81) μειώνοντας σε 2-1 στους τελικούς του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών - «Παραφωνία» οι διαιτητές που τα έβλεπαν όλα προς μια πλευρά

Το «μέταλλο» του πρωταθλητή μίλησε και ο Παναθηναϊκός με μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε 76-81 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών. Πλέον η σειρά μεταφέρετε στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» την Κυριακή (08/05 15:00) όπου οι «πράσινες» θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό, με στόχο το 2-2 και την απόλυτη ισορροπία στους τελικούς.

Δίδυμο «φωτιά» για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Ριντ (24π., 5 ριμπ.) και Φιτζγκέραλντ (27π., 6 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλ.), που σημείωσαν τους 51 από τους 81 πόντους της ομάδας τους, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι Χόλμς με 12 πόντους και Χατζηνικολάου με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Η Αμερικανίδα γκαρντ της Ελένης Καπογιάννη έμοιαζε μάλιστα να είναι ασταμάτητη απέναντι στον Ολυμπιακό στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο καθώς σημείωσε 12 πόντους στην 4η περίοδο, κρατώντας το «πράσινο» προβάδισμα παρά την προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχες για την ανατροπή.

Από την άλλη πλευρά, η Πλουφ είχε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, με την Σταμολάμπρου να έχει 19 πόντους αλλά να μην μπορούν να αποτρέψουν την ήττα για τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός άρχισε την αναμέτρηση με τις Φιτζέραλντ, Λύμουρα, Χολμς, Χατζηνικολάου και Ριντ, ενώ οι πρώτες πέντε για τον Ολυμπιακό ήταν οι Πλουφ, Σταμάτη, Βίτολα, Χάμπλιν και Νικολοπούλου.

Έχοντας κενό στη θέση του σέντερ, ο Παναθηναϊκός εφάρμοσε από την αρχή άμυνα ζώνης, η οποία απέδωσε, με το «τριφύλλι» να επιστρέφει από το 7-2 και να παίρνει το προβάδισμα με 7-12 στο 6’ χάρη στις «ζεστές» Ριντ και Φιτζέραλντ. Το «τριφύλλι» διατήρησε στη συνέχεια το +5 (11-16 στο 8’), ενώ με τη λήξη της πρώτης περιόδου η κομβική στο πρώτο δεκάλεπτο Χατζηνικολάου, ευστόχησε σε τρίποντο και έγραψε το 14-21, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο. Οι «πράσινες» συνέχισαν την καλή δουλειά στην άμυνα με τη ζώνη και με την Χολμς να μπαίνει στην εξίσωση της επίθεσης με δύο «βόμβες» τριών πόντων, έφτασαν στο +10 (22-32) στο 16’, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο διαβασμένος Παναθηναϊκός που είχε καταφέρει να εξουδετερώσει τα επιθετικά όπλα του Ολυμπιακού, αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (+11, 25-36), ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο όντας στο +10 (30-40).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός έφτασε σε νέα μέγιστη διαφορά διαμορφώνοντας το 34-47 στο 23’. Πολύ γρήγορα με σερί 8-2 και 6 πόντους της Σταμολάμπρου οι γηπεδούχες μείωσαν σε 42-49 (25’), αλλά το καθαρό μυαλό των παικτριών του «τριφυλλιού», η άθραυστη άμυνα ζώνης και κάποια κρίσιμα καλάθια από Χολμς και Ριντ οδήγησαν τις «πράσινες» στο +16 (42-58) στο 28’. Ο κυρίαρχος Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με +15 (50-65), προβάδισμα που καλούνταν να υπερασπιστεί τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα.

Ένα γρήγορο σερί 5-0 του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο με την Σπυριδοπούλου κατέβασε στο σκορ στο 55-65 (στο 32’), ενώ οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την τελική τους αντεπίθεση για να επιστρέψουν στο ματς μειώνοντας σε 60-65, ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για το τέλος του αγώνα. Το «τριφύλλι» είχε πληγωθεί από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και την κυριαρχία του Ολυμπιακού που έβρισκε πόντους κάτω από το καλάθι, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει επιθετικά. Κάποια καλάθια της Φιτζέραλντ έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό, την ώρα που οι «πράσινες» είχαν ξεκινήσει να παίζουν και με τον χρόνο, επιλέγοντας να πάνε σε μεγάλες επιθέσεις. Με το σκορ στο 66-72 στο 38’, όλα τα σενάρια ήταν ανοιχτά, τα κορίτσια της Καπογιάννη είχαν ψυχραιμία και με 76-81, έκαναν το διπλό, πήραν τη νίκη και μείωσαν τη σειρά των τελικών σε 2-1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81