Προμηθέας-ΠΑΟΚ 100-86: Με Αγραβάνη στο Final-4!

Ο Προμηθέας επικράτησε (100-86) του ΠΑΟΚ με ηγέτη τον Δημήτρη Αγραβάνη και πήρε το «εισιτήριο» για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος

Με την... υπογραφή του Δημήτρη Αγραβάνη, ο Προμηθέας επιβλήθηκε (100-86) του ΠΑΟΚ στο «Δ. Τόφαλος» και πήρε το «εισιτήριο» για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου έχουν ήδη προκριθεί Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, Ολυμπιακός και ΑΕΚ.

Ο «κάπτεν» της ομάδας της Πάτρας τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (με 7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ενώ, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τζεράι Γκραντ με 24 πόντους (9/11 δίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε να προηγείται (8-12 στο 4’) με τον Μάρβιν Τζόουνς να είναι αποτελεσματικός. Όμως, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου με πίεση στην άμυνα στα όρια του φάουλ μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό και με τους Αγραβάνη, Σίμπσον και Γκραντ κυριάρχησαν ανεβάζοντας την διαφορά στο +15 (29-14 στο 9').

Παρά τις προσπάθειες των Τζόουνς—Γιάνκοβιτς οι Πατρινοί διεύρυναν συνεχώς την διαφορά φτάνοντας στο +25 (60-35, στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους. Με σαφή κυριαρχία σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες του Προμηθέα έριξαν στο... καναβάτσο τον αντίπαλο τους.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα άρχισε να μαζεύει την διαφορά (64-48 στο 25’). Ο Προμηθέας συνέχισε να σκοράρει κυρίως με τους Αγραβάνη-Γκραντ αλλά ο «δικέφαλος» πλησίασε κι άλλο (81-71, στο 32’).

Εκεί, οι διαιτητές Κάρδαρης, Τσολάκος και Θεωνάς εκτέθηκαν, καθώς δεν αντιμετώπισαν με τα ίδια κριτήρια τις άμυνες των δυο ομάδων. Ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε από το 33’ τα πέντε φάουλ και έστελνε για 4 λεπτά τους παίκτες του Προμηθέα στις ελεύθερες βολές, ενώ στο 37’ συμπληρώθηκαν τα πέντε φάουλ των γηπεδούχων!

Βέβαια, η διαφορά των 25 πόντων του πρώτου μέρους έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην επικράτηση του Προμηθέα, ο οποίος όταν έμεινε από δυνάμεις, είχε ψυχραιμία από την... γραμμή της φιλανθρωπίας.

Ο ΠΑΟΚ θα είχε μεγαλύτερη τύχη εάν δεν πέταγε στα σκουπίδια ένα ολόκλήρο ημίχρονο...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης - Τσολάκος - Θεωνάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/6 σουτ, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Γκραντ 24 (9/11 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3/4 τρίποντα), Άντριτς 6 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς, Λι 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1), Χριστοδούλου, Λαβ 17 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καμαριανός 2, ΝτιΛεο 5 (1), Μάντζαρης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (6/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 13 (4 ασίστ).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)