Αρμάνι Μιλάνο - Βίρτους Μπολόνια 102-99: Πήρε το ντέρμπι με Γκραντ

Η Αρμάνι επικράτησε (102-99) της Βίρτους στο Ιταλικό ντέρμπι με τον Τζέριαν Γκαρντ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής σημειώνοντας 20 πόντους

Με ηγέτη τον γνώριμο του ελληνικού μπάσκετ από το πέρασμα του από τον Προμηθέα Τζέριαν Γκραντ η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε (102-99) της Βίρτους Μπολόνια στο Ιταλικό ντέρμπι στην παράταση.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα επέστρεψε στα παρκέ ύστερα από δύο εβδομάδες, καθώς ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον κορωνοϊό το προηγούμενο διάστημα και είχε απέναντί της τη Βίρτους Μπολόνια.

Σε ένα ματς που πήγε σε ψηλό σκορ από νωρίς και κρίθηκε στην παράταση, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πολύτιμη νίκη και ανέβηκαν στο 13-1 της βαθμολογίας, ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 10-3. Βέβαια, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έδωσε σπουδαία «μάχη», παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο -5 με 17'' για το φινάλε.

Ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Τζέριαν Γκραντ, ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Σε 37' στο παρκέ ο Αμερικανός πλέι μέικερ έβαλε 20 πόντους, κατέβασε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και ξεχώρισε.

Από κοντά ήταν και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 16 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Κάιλ Χάινς είχε 14 πόντους και ο Μπεν Μπένιλ 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Επίσης, ο Ντέβον Χολ αστόχησε στο σουτ της νίκης στην κανονική διάρκεια, αλλά σημείωσε ένα κομβικό τρίποντο στον έξτρα χρόνο και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους.

Από τους ηττημένους φιλοξενούμενους έκαναν τη διαφορά ο Μάρκο Μπελινέλι (34π. με 6/11 τρίποντα και το σουτ που έστειλε το ματς στην παράταση) και οι «διπλοί» Μαμ Τζαϊτέ (18π., 10ρ.) και Μίλος Τεόντοσιτς (18π., 10ασ.). Ο Κάιλ Ουίμς έβαλε 13 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ, αλλά δεν βρήκε στόχο στην προσπάθεια που θα έστελνε το ματς και σε δεύτερη παράταση.

Πλέον, η Αρμάνι Μιλάνο στρέφεται πλέον στο ματς της 19ης αγωνιστικής της Euroleague με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (7/1, 21:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 54-45, 71-62, 95-95 (κ.α.), 102-99 (παρ.).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ