Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Λαύριο 93-69: Το «διέλυσαν» και βλέπουν Final 4

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Λαύριο:  Την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισαν οι «πράσινοι» επικρατώντας με 93-69 κόντρα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη

Εύκολη αποστολή κόντρα στο Λαύριο είχαν οι «πράσινοι», οι οποίοι παρά τις απουσίες κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας με σκορ 93-69.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αποχαιρέτησε τη διοργάνωση και πλέον εστιάζει στο ελληνικό πρωτάθλημα και το Basketball Champions League.

Πρώτος σκόρερ για τους περσινούς νταμπλούχους ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 15 πόντους(5/8 τρίποντα), ενώ από 10 είχαν οι Παπαγιάννης και Μποχωρίδης με τον πρώτο να μετράει ακόμη 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ(18 ranking).

Για το Λαύριο ο Κακλαμανάκης είχε 14 πόντους, ενώ ο Μουράτος ακολούθησε με 11.

Ο αγώνας

Η «μάχη» για την πρόκριση στους «4» ξεκίνησε δυναμικά στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» με τον Βασίλη Σίμτσακ σε χρέη head coach, αφού ο Δημήτρης Πρίφτης ήταν ασθενής, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 6 πόντων και το 15-9 στο 5’ αλλά τα λάθη των παικτών του «τριφυλλιού» και η αστοχία στα σουτ έφεραν το Λαύριο και πάλι κοντά παρά την τρίποντη «καταιγίδα» του Νέντοβιτς(20-19 με το λέι-απ του Κακλαμανάκη και το κάρφωμα του Περσίδη). Ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών για το 22-19 και ο Κασελάκης «σφράγισε» το 24-19 στο 10ο λεπτό με ένα μπάζερ μπίτερ σουτ.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό πιο συγκεντρωμένο και με καλύτερες άμυνες πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Βασίλης Καββαδάς που είχε έξι πόντους στο ημίχρονο συνεργάστηκε άψογα με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» πετυχαίνοντας 3 καρφώματα στην μπασκέτα του Λαυρίου και την άμυνα του Κακλαμανάκη(στο 7’ για το 31-21, 6,46’ 33-22 και το 5’ 38-29 ). Η διαφορά ξέφυγε κατά πολύ με τους «πράσινους» να εκτοξεύονται στο +15 του ημιχρόνου(53-38).

Στην επανάληψη το αμυντικό κομμάτι δούλεψε άριστα για τον Παναθηναϊκό και πήγε εύκολα στο +21 (61-40), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η όμάδα του Σερέλη με τον Ουίλιαμς με τον Ουίλιαμς σε πρώτο ρόλο μείωσε με μεγάλα καλαθια στο -10 (63-53), στο 26’. Τα τελευταία λεπτά, οι άμυνες «έσφιξαν» και πάλι με τους Παπαπέτρου και Πέρι, για να ολοκληρώσουν με δψήφιο μαξιλαράκι ασφαλείας και το +15 στο 30ο λεπτό(71-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η τρίποντη «καταιγίδα» έφερε το «τριφύλλι» στο +21 (77-56). Κάπως έτσι, τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα για το... παραδομένο Λαύριο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται ως 93-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-38, 71-56, 93-69

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βασίλης Σίμτσακ έριξε στη «μάχη» του Κυπέλλου Ελλάδος και τους νεαρούς Αβδάλα και Μαντζούκα με τον πρώτο να σκοράρει ένα καλάθι δυο πόντων και τον δεύτερο να πετυχαίνει έξι με 1/2 βολές, 1/3 τρίποντα και 1/3 δίποντα.