Προμηθέας Πατρών-Μπούντουτσνοστ 60-89: Ο Ρέι το πάλεψε αλλά δεν είχε βοήθεια (photos)

Ο Κέντρικ Ρέι έκανε ότι μπορούσε αλλά δεν είχε καμία βοήθεια και έτσι ο Προμηθέας ηττήθηκε 89-60 στην Πάτρα από την Μπούντουτσνοστ

Μόνο σε μια περίοδο εμφανίστηκε στο παρκέ στην αναμέτρηση με την Μπούντουτσνοσντ εντός έδρας για την 6η αγωνιστική του Eurocup ο Προμηθέας γνωρίζοντας τη συντριβή με 89-60 από τους φιλοξενούμενους.

Οι Πατρινοί μπορεί να πήγαν από το -17 (10-27) στο +2 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο καταποντίστηκαν με ένα επί μέρους 8-25 και μοιραία γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε έξι αγώνες στο Eurocup.

Ο Ρέι τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζεράι Γκραντ (10π. με 5/12 δίποντα και 5 ριμπάουντ). Η τριπλέτα που έκανε τη διαφορά για τους νικητές αποτελούταν από τους Ντένις Σίλεϊ (29 πόντοι), Ζόραν Νίκολιτς (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τζάστιν Κομπς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Με εξαίρεση το παραγωγικότατο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και συνήλθε από τον... αιφνιδιασμό της Μπούντουτσνοστ στην πρώτη περίοδο (10-24 στο 10΄), ο Προμηθέας δεν έδειξε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης σημάδια αντίδρασης.

Οι Αχαιοί, μάλιστα, «κόλλησαν» στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που η άμυνα τους... έμπαζε από παντού και οι Μαυροβούνιοι με επιμέρους σκορ 25-8 μπήκαν πρόωρα σε τροχιά νίκης (43-66). Χωρίς να τραβήξουν το... πόδι από το γκάζι σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά έφτασαν άνετα στη νίκη, συντρίβοντας τον Προμηθέα με τη διαφορά των 29 πόντων (60-89).

«Δήμιοι» των Αχαιών οι Ντι Τζέι Σίλεϊ (29π. με 5/8 τρίποντα) και Ζόραν Νίκολιτς (20π., 10ρ.), ενώ από τον Προμηθέα ο Κέντρικ Ρέι με 22 πόντους (6/8 δίποντα, 3/5 τριποντα, 1/1 βολή) ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση...

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89