Ευρωπαϊκό U18: Δεύτερη νίκη για την Ελλάδα

Τη δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες σημείωσε η εθνική ομάδα μπάσκετ U18 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην Λετονία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 76-67 της Κροατίας και με θετικό πρόσημο (2-1) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην α΄ φάση της διοργάνωσης. Ο αντίπαλός της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα γίνει γνωστός αργότερα απόψε. Η ομάδα του Γιώργου Βλασόπουλου προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και, παρά την αντίδραση των Κροατών στο δεύτερο, κατάφερε -με περίσσεια ψυχραιμία στην τέταρτη περίοδο- να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

ΚΡΟΑΤΙΑ (Αντζούλοβιτς): Ερσλαν 10, Μάντσερ 13 (3), Παλοκάι 6, Ρούντζιτς 2, Βούιτσιτς 15 (3), Τσουμπρίλο 3 (1), Γιάνκοβιτς, Πλάνινιτς 7, Σάμανιτς 11

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 16 (2), Γάργαλης 4, Ρογκαβόπουλος 13 (1), Σανδραμάνης 10, Τσουμάνης 11, Χατζηδάκης 2, Χουγκάζ 6, Κουρτίδης 10 (2), Τσιρογιάννης 2, Βουλγαρόπουλος 2.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!