Για πλάκα και το Κόσοβο

Η Εθνική Νέων εντυπωσιακή και πάλι  * Οι δηλώσεις μετά το ματς

Η Εθνική Νέων Ανδρών έφτασε σε μία ακόμη νίκη στο Ευρωπαϊκό Β’ Κατηγορίας και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, όπως δείχνει και το τελικό 103-44 επί του Κοσόβου στο «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας.

Ο αγώνας ήταν ο τέταρτος στη σειρά στον οποίο η ελληνική ομάδα κυριάρχησε σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου. Το 0-2 (1’), έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 22-6 (4’) με την Ελλάδα να ξεκινά από την άμυνα, να τη χρησιμοποιεί ως βάση, αλλά και να μετρά 5/5 τρίποντα στα πρώτα λεπτά. Κάτι που της έδωσε την ξεχωριστή ώθηση να προχωρήσει και να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

Το κίνητρο βρισκόταν και στην εξέδρα με τον κόσμο να απολαμβάνει το παιχνίδι και τις θεαματικές φάσεις που προσέφεραν απλόχερα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Στο  ημίχρονο η απόσταση είχε φτάσει στους 39 πόντους (60-21), για να περάσει τους 50 στο τρίτο δεκάλεπτο (82-31, 27’45’’) και να συνεχίσει να ανεβαίνει.