Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αγχωτική νίκη χωρίς Σχορτσανίτη και... διαφορά

Στο πρώτο ματς που απουσίαζε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης μετά από την προσωρινή αποβολή που του επιβλήθηκε σαν τιμωρία, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 83-79 στην έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει με οκτώ πόντους και πάνω για να έχει προβάδισμα για την πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Πάντως, αν δεν είχε χαλαρώσει αφάνταστα στην τελευταία περίοδο δεν αποκλείεται να τα είχε καταφέρει, αφού το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν 30-17, μια διαφορά, δηλαδή, της τάξεως των 13 πόντων.

Πλέον, το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ στρέφεται στην Ευρωλίγκα, στο πλαίσιο των πλέι οφ της οποίας αντιμετωπίζει με μειονέκτημα έδρας τη διοργανώτρια του Final 4, Αρμάνι Μιλάνο. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του λαού ήταν ο Ρίκι Χίκμαν, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ της με 15 πόντους.