Κύπελλο Ελλάδας: Υγιεινός περίπατος για ΠΑΟΚ

Επίδειξη δύναμης έκανε στο κλειστό της Γούβας ο ΠΑΟΚ, κόντρα στον Πανελευσινιακό, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν τα απόλυτο αφεντικό του αγώνα για την 1η αγωνιστική της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης κι έφθασαν με χαρακτηριστική άνεση και σκορ 72-48 στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Οι παίκτες του
Γιώργου Σκαραφίγκα δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν στο κλίμα της αναμέτρησης, βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ κι εν τέλει παραδόθηκαν στις ορέξεις των αντιπάλων τους. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεδίπλωσε την ανωτερότητά του στο παρκέ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Με ατού την πολύ καλά διαβασμένη άμυνά του και τις αλλεπάλληλες βοήθειες εξουδετέρωσε τα επιθετικά όπλα του Πανελευσινιακού και προηγήθηκε με 27-13 στο 14ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε, επί της ουσίας, να βάλει τις βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όταν προηγήθηκε με διαφορά 24 πόντων (24-48).

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην επανάληψη. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να είναι το απόλυτο αφεντικό, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, μην αφήνοντας το παραμικρό δικαίωμα στο συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα να αντιδράσει. Έτσι, με συνοπτικές διαδικασίες προηγήθηκαν με 58-32 στο 30’, για να οδηγηθούμε στο +24 (48-72) με το οποίο οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην επικράτηση.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Τζαφλέρης.
Δεκάλεπτα: 11-22, 24-48, 32-58, 48-72.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Ραΐβιο 13 (1), Δεληγιάννης 1, Μαγγουνής 2, Αβραμίδης 2, Νίκου 2, Παπανικολόπουλος 2, Κυριακόπουλος 6 (1), Τσιάκος 5, Καμπ 12, Παπανικολάου 3 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τσαϊρέλης 13, Μακ Γκραθ 17 (3), Κασελάκης 7(1), Καλλές 2, Χαραλαμπίδης 4, Δέδας 6 (2), Παπαδόπουλος 6, Χάτσερ 9 (3), Μαργαρίτης 2, Θεοδωράκος 4, Αμπάρας 2.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)